Niedziela, 25.08.2019

Pożar na terenie zakładów azotowych

  • 20.04.2019, 22:02 (aktualizacja 21.04.2019, 11:18)
  • Rafał Pulkowski
Pożar na terenie zakładów azotowych w Kędzierzynie
loadingŁaduję odtwarzacz...
25 zastępów straży pożarnej, samolot i śmigłowiec brały udział w akcji gaśniczej na terenie Grupy Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu.

Pożar wybuchł 20 kwietnia około godz. 18. Kłęby czarnego dymu widoczne były niemalże w całym mieście i okolicach. Na szczęście zagrożenie nie było tak duże, jak wyglądało.

- Doszło do pożaru trawy, a od tego pożaru zajął się odstojnik ścieków surowych na zakładach azotowych. Ogień był dosyć potężny. Po godzinie pożar został całkowicie opanowany. Zagrożenia dla zakładu praktycznie nie było - mówił Leszek Morkis, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Trawa najprawdopodobniej zajęła się od iskry z przejeżdżającego pociągu. Następnie ogień przeniósł się na odstojnik z substancją ropopochodną.

Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Pożar też nie wpłynął na prace produkcyjne w zakładzie. W akcji gaśniczej poza naszymi jednostkami straży pożarnej brały także udział zastępy ze Strzelec Opolskich i Gliwic.

20 kwietnia wieczorem Grupa Azoty ZAK S.A. wydała komunikat dotyczący zdarzenia.

"Dziś ok. godziny 18.00 na terenie Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. wybuchł pożar, który objął zasięgiem suchą trawę w sąsiedztwie biologicznej oczyszczalni ścieków, a następnie związki organiczne w odstojnikach. Na miejsce niezwłocznie wezwano jednostki ratownicze. Od początku zdarzenia nie było zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego ani dla bezpieczeństwa instalacji produkcyjnych, które przez cały czas pracowały bez zakłóceń. Akcja służb ratowniczych została zakończona o godz. 19:30. Dziękujemy wszystkim służbom uczestniczącym w akcji za wzorowe działania."

 

 

 

Rafał Pulkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe