piątek, 19 kwietnia 2024 17:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Akcja powiatu „Gastronomia do zobaczenia!”. Poznajcie bar "Kebab i pierogi ukraińskie"

Kebab i pierogarnia w jednym? Tak, to możliwe w samym centrum Kędzierzyna. W niewielkim barze przy ul. Wojska Polskiego od 13 lat serwowany jest hit kuchni tureckiej, a od niedawna również przebój kuchni ukraińskiej. Pyszne pierogi skradły serca i podniebienia lokalnych smakoszy.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
„Gastronomia do zobaczenia” – to nazwa kampanii promującej kędzierzyńsko-kozielską gastronomię, która musiała stawić czoła pandemii koronawirusa i działać w formule ograniczonej obostrzeniami.

W kolejnej odsłonie gościmy w niewielkim lokalu, który działa na tyłach jednego z budynków przy ul. Wojska Polskiego. Wejście do niego znajduje się od strony parkingu przy markecie E.Leclerc. Bar, który od kilkunastu lat serwował mieszkańcom Kędzierzyna dania z kebabem, w ostatnim czasie przeszedł małą rewolucję i w swoim menu ma teraz również pyszne pierogi ukraińskie.

Lokal w tym miejscu powstał w 2007 roku i był jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym, na kulinarnej mapie miasta, gdzie można było zjeść kebab.

- Pomysł na tę działalność związany był z moim poprzednim zajęciem. Zaraz po wejściu do Unii Europejskiej zacząłem sprowadzać samochody z Niemiec. I to tam spotkałem po raz pierwszy budki z kebabem. Zasmakowało mi to jedzenie. Gdy postanowiłem mieć stałe zajęcie, tu na miejscu, wybór padł właśnie na lokal serwujący kebab. Wcześniej nie było czegoś takiego w Kędzierzynie, więc postanowiłem spróbować - wspomina właściciel lokalu Piotr Bukryj.

Najpierw stanęła budka przy parkingu, później powstał mały bar w pobliskim budynku. Dania zasmakowały mieszkańcom i choć z czasem w okolicy powstawały kolejne miejsca serwujące kebab, chętnych na ten pierwszy, kędzierzyński wciąż nie brakowało. W ofercie, oprócz klasycznego, tureckiego kebabu w bułce czy placku, możemy zjeść gyros (mięso opiekane) w różnych konfiguracjach, a także kapsalon - to holenderskie danie typu fast food, na które składają się frytki przykryte skrawkami opieczonego mięsa i warstwą sera gouda, zapiekane do momentu roztopienia sera, a następnie podawane z sałatką.

Niestety, przyszła pandemia, która na długie miesiące zatrzymała niemal całą gastronomię. Choć lokale serwujące szybkie dania na wynos były w nieco lepszej sytuacji niż typowe restauracje, które albo musiały się zamknąć na pewien czas, albo przestawić na produkcję dań na dowóz.

- Na początku to było mocne uderzenie, bo wtedy ludzie byli przerażeni i nikt nie wiedział, co będzie dalej. Jednak cały czas byliśmy otwarci dla naszych klientów. Przygotowywaliśmy dania z zachowaniem wszystkich środków ostrożności i sprzedawaliśmy na wynos – wspomina właściciel.

Jednak to nie pandemia dała tak mocno w kość lokalnemu przedsiębiorcy, tylko konkurencja, która pojawiła się w okolicy. Nasycenie niewielkiego rynku gastronomicznego w naszym mieście lokalami z kebabem spowodowało, że Piotr Bukryj postanowił poszerzyć ofertę. Wybór padł na pierogi, ale nie te wszystkim nam dobrze znane, klasyczne ruskie, tylko nieco inne, ukraińskie.

- Pani, która u mnie pracuje, wcześniej, przez 20 lat, była kucharką na Ukrainie. Praktycznie od dzieciństwa robiła w domu pierogi, więc postanowiliśmy wprowadzić je do naszej oferty. Obawialiśmy się, czy to się przyjmie, czy takie pierogi zasmakują mieszkańcom, ale okazało się, że tak, i mamy coraz więcej klientów, którzy doceniają nasz produkt – opowiada Piotr Bukryj.

Pierogi ukraińskie są trochę podobne do naszych, tzw. ruskich, ale mają cieńsze i delikatniejsze ciasto. Farsz przeważnie robi się z ziemniaków gotowanych w mundurkach, cebuli i sera twarogowego, ale oprócz tego jest słonina, czasem mięso wieprzowo-wołowe lub inne dodatki.

Warto dodać, że nazwa „pierogi ruskie” nie ma nic wspólnego z Rosją. Potrawa wywodzi się z dawnej Rusi Czerwonej, a jak wiadomo, ta kraina historyczna leżała na terenach dzisiejszej północno-zachodniej Ukrainy oraz południowo-wschodniej Polski (okolice Sanoka, Przemyśla i Chełma).

- Sekretem pierogów jest ciasto, które musi być dobrze wyrobione, aby było miękkie, i cienko rozwałkowane. Farsz w tych ukraińskich różni się od ruskich tym, że dodajemy więcej twarogu. Pierogi robię tak samo jak w domu, według przepisu mojej babci - opowiada Natalia, która na miejscu, ręcznie, potrafi ulepić ponad 600 pierogów w ciągu ośmiu godzin pracy.

W ofercie, oprócz pierogów ukraińskich z farszem z ziemniaków, twarogu, cebuli i polanych skwarkami, są też: pielmienie (pierożki nadziewane mięsem i polane masłem), pierogi kresowe (z farszem z ziemniaków i topionego sera, podawane ze skwarkami) oraz pierogi dnia, np. z wołowiną i serem, kaszą i boczkiem, szpinakiem i serem, kapustą i pieczarkami, podrobami lub na słodko z twarogiem i sezonowymi owocami.

A smak? To trudno opisać. Musicie sprawdzić sami. Wpadnijcie do niepozornego lokalu przy ul. Wojska Polskiego i skosztujcie. Smacznego!

Filmy z cyklu „Gastronomia do zobaczenia!” i prezentacje restauracji biorących udział w kampanii starostwa powiatowego można zobaczyć na stronie: www.powiat.kedzierzyn-kozle.pl oraz w portalu Lokalna24.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 10°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna