Pieniądze z UE dla firm wdrażających nowinki teleinformatyczne. Wśród nich Zamkon-Armaturen z Kędzierzyna-Koźla

  • 13.07.2021, 12:10
  • Źródło: UMWO
Pieniądze z UE dla firm wdrażających nowinki teleinformatyczne. Wśród… foto: ZAMKON
Dwanaście firm na Opolszczyźnie otrzyma unijne dofinansowanie na wprowadzenie nowinek teleinformatycznych. W gronie przedsiębiorstw, które przy okazji wdrażania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TiK) pozyskały fundusze unijne, znalazł się podmiot z Kędzierzyna-Koźla, a mianowicie spółka Zamkon-Armaturen.

Zarząd województwa opolskiego przyjął do dofinansowania ich projekty warte w sumie prawie 4,7 mln zł. Unijne wsparcie na te projekty wyniesie prawie 2,6 mln zł.

W przypadku Zamkon-Armaturen Sp. z o.o. Sp.K. koszt całkowity projektu oszacowano na 463 198,13 zł, przy czym kwota wnioskowanego dofinansowania sięgała 226 967,08 zł.

Dzięki przyznanemu w tym naborze unijnemu wsparciu firmy planują wprowadzić np. systemy zarządzania personelem, automatyzacji sprzedaży, rozliczeń z klientami czy księgowości. Za wsparcie z UE przedsiębiorcy, których wnioski zostały przyjęte do dofinansowania, kupią m.in. licencje, sprzęt komputerowy, wykonają i wdrożą stworzone specjalnie dla nich oprogramowanie, zastosują technologie chmury obliczeniowej czy mobilnego dostępu. Dzięki temu powstaną np. inteligentny system wykrywania nieprawidłowości w pracy węzła cieplnego czy kotłowni, system powiadomień o terminach związanych z utrzymaniem infrastruktury technicznej firmy czy system, który ma usprawnić rekrutację i pozyskiwanie kandydatów do pracy.

- To idealny nabór na obecny czas, zdominowany przez pandemię, która już w dużym stopniu wymusiła przeniesienie procesów wewnątrz firmy oraz kontaktów, także biznesowych, do wirtualnej przestrzeni - mówił przy okazji ogłaszania naboru Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego. - Mamy nadzieję, że choć dla części przedsiębiorców z naszego regionu to unijne wsparcie będzie szansą, aby wdrożyć takie rozwiązania informatyczne, które pozwolą wyjść naprzeciw tym wyzwaniom.

Nabór na technologie teleinformatyczne (właściwa nazwa naboru to „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach”, Poddziałanie 2.1.2) trwał od 23 listopada 2020 r. do 8 stycznia 2021. Dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnej puli regionu, można w nim było dostać na informatyczne systemy obsługi klientów, systemy informatyczne i komunikacyjne usprawniające działalność przedsiębiorstw czy systemy usprawniające relacje firm z partnerami biznesowymi.

Wprowadzane w firmach wspartych w ramach naboru rozwiązania, zgodnie z regulaminem, mogą dotyczyć np. rozwoju współpracy między firmami (B2B); wsparcia procesów informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw, wykorzystania najnowszych osiągnięć technologicznych i organizacyjnych dla wprowadzenia procesów modernizacyjnych wspomagających bieżącą działalność firm (B2E) oraz wykorzystania najnowszych osiągnięć dla prowadzenia procesów modernizacyjnych w firmach, czy wykorzystania takich nowinek w relacjach między przedsiębiorcą, a klientem (B2C).

- O pieniądze w tym naborze mogły się starać mikro, małe i średnie firmy z naszego regionu - mówi Tomasz Hanzel, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które przeprowadziło nabór. - W puli na dofinansowanie początkowo zarezerwowano dwa miliony złotych. Ale w związku z dużym zainteresowaniem, jakie wzbudził nabór, zarząd województwa opolskiego zwiększył tę kwotę do nieco ponad 3 milionów złotych.

Dyrektor OCRG dodaje, że łącznie wnioski o dofinansowanie złożyło w tym naborze 56 firm. Minimalna kwota, o jaką mogli starać się przedsiębiorcy, to 50 tysięcy złotych, a maksymalna to 300 tysięcy złotych.

Był to już czwarty nabór na technologie teleinformatyczne, który przeprowadzono w unijnej perspektywie finansowej z lat 2014-2020. W pierwszym takim naborze z 2016 r. do dofinansowania wybrano 47 wniosków, które wsparto kwotą 15,3 mln zł. W drugim z roku 2018 kwotą 13,5 mln zł dofinansowano 45 wniosków. W trzecim, z 2019 r., do dofinansowania wybrano 62 wnioski, a wsparcie unijne wyniosło 12,8 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie miało blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło i rozstrzygnęło 28 naborów.

Lista firm, które dostały w nim unijne wsparcie w poniższym załączniku PDF do pobrania.

Źródło: UMWO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe