wtorek, 23 kwietnia 2024 19:05
Reklama
Reklama
Reklama

Zatrudniasz studentów? Sprawdź czy musisz płacić za nich składki

Wakacje to dla wielu młodych ludzi okazja do zarobienia pieniędzy. Co to oznacza dla pracodawców i samych studentów? Czy zatrudnienie żaka w sezonie jest oskładkowane w ZUS?
  • Źródło: ZUS
Zatrudniasz studentów? Sprawdź czy musisz płacić za nich składki

Umowa zlecenie, to najchętniej wybierana forma zatrudniania studentów. Równie popularna jest umowa o dzieło. W przypadku umowy zlecenia korzyści dla przedsiębiorcy są oczywiste, bo za studenta, który nie ukończył 26 lat, nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. To jednak skutkuje tym, że pracującemu studentowi nie przysługują świadczenia z ubezpieczeń społecznych, na przykład zasiłek chorobowy. Tak samo jest przy umowie o dzieło. Ani pracodawca, ani student nie płacą składek. 

- Student, który skończył 26 lat a podpisał umowę zlecenie, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne czyli każdy sam musi zdecydować czy opłacać składkę chorobową. Jeśli się na to zdecyduje, to powinien to zgłosić pracodawcy bądź zleceniodawcy i złożyć u niego stosowne oświadczenie. Jeśli student zgłosi taki wniosek, to będzie mógł na przykład korzystać z płatnych zwolnień chorobowych - wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Zwolnienie ze składek dotyczy osób, które mają status studenta, a ten przysługuje od dnia przyjęcia w poczet studentów (czyli immatrykulacji) do dnia złożenia egzaminu dyplomowego bądź skreślenia z listy studentów. Na zwolnienie z opłacania składek nie ma wpływu obywatelstwo, narodowość oraz kraj w którym student się uczy. Na przykład student z Ukrainy, który nie skończył 26 lat będzie zwolniony z opłacania składek od umowy zlecenia.

Z przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce wynika, że  osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do 31 października roku, w którym ukończyła te studia. Użyte w tym przepisie sformułowanie „zachowuje prawa studenta” nie jest tożsame z posiadaniem statusu studenta. Oznacza to, że w myśl ustawy o ubezpieczeniach społecznych za zleceniobiorcę, który nie skończył 26 lat - ale zakończył edukację na pierwszym stopniu studiów, a jest przed rozpoczęciem edukacji na drugim stopniu studiów - należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. 

Jeśli student - bez względu na wiek - podpisze z pracodawcą umowę o pracę, to wtedy obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zatrudniający,  w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy powinien zgłosić to w ZUS.
- Student zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako pracownik zyskuje to, że zasilane jest jego indywidualne konto w ZUS, a przez to buduje swoją historię emerytalną. Po prostu odkłada na emeryturę. Ponadto zgłoszenie do ubezpieczeń daje gwarancję, że w konkretnych okolicznościach będzie mu wypłacany zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy. Co ważne, umowa o pracę gwarantuje dodatkowe przywileje, jak prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - tłumaczy Sebastian Szczurek. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Andrzej Antonowicz.Treść komentarza: Jan Antonowicz to nasz dziadek , mam jeszcze dwóch braci Grzegorza i Jacka . Byliśmy na pogrzebie Adama Żuka to nasza bliska rodzina . Pozdrawiam serdecznie .Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:04Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: MirosławTreść komentarza: Urzędnicze koterie mogą odetchnąć z ulgą... Teraz już tylko podwyżki pensji ,kawusie i bieganie po sklepach w godzinach pracy. "Mądry naród" wybrał !Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:17Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: KamaTreść komentarza: Mogę polecić Finea, bardzo szybko załatwia się formalności, mało dokumentów, wszystko onlineData dodania komentarza: 22.04.2024, 23:32Źródło komentarza: Faktoring a szybka reakcja na nagłe wzrosty popytuAutor komentarza: BaśkaTreść komentarza: Wygrała...gratulacje...ale przegrała demokracja....żałosny mandat, na 43tyś uprawnionych tylko ponad 7tyś głosujących? To jakby czerwona kartka dla obecnej partii...Data dodania komentarza: 22.04.2024, 21:51Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Weronika, a z jakiego faktoringu korzystałaś?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 20:26Źródło komentarza: Faktoring a szybka reakcja na nagłe wzrosty popytuAutor komentarza: PpTreść komentarza: Jak widać sztuczny uśmiech, kolorowe żakieciki i setki (a może nawet tysiące) banerów pani Kukolki to trochę za mało, żeby zostać prezydentem. Zwyciężyła wiedzą i doświadczenie zawodowe pani Nowosielskiej. Gratuluję.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 10°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna