Ograniczenia dla niezaszczepionych. Politycy już zdecydowali - bez „paszportu covidowego” nie wejdziesz do restauracji, nie wsiądziesz do pociągu i autobusu

  • 14.07.2021, 12:14
  • Źródło: WP, UJ, Bankier.pl
Ograniczenia dla niezaszczepionych. Politycy już zdecydowali - bez „paszportu… foto: Pixabay
Jak informują światowe agencje prasowe prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił w poniedziałek (12 lipca) wieczorem telewizyjne przemówienie. W związku z gwałtownym zwiększeniem się liczby przypadków zakażeń wariantem Delta SARS-CoV-2 zapowiedział cały szereg decyzji, w tym wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia i stacjonarnych placówek opiekuńczych. Podobną decyzję ogłosił wkrótce potem premier Grecji. Czy podobne restrykcje powinny być wprowadzone również w Polsce? Czy to dobry pomysł?

Macron poinformował, że od jesieni „w niektórych przypadkach” Francuzi będą musieli płacić za testy PCR. Prezydent Francji zapowiedział również, że od sierpnia „paszport covidowy” - czyli kod QR lub certyfikat potwierdzający, że posiadacz ma negatywny wynik testu, jest w pełni zaszczepiony lub niedawno wyzdrowiał - będzie używany m.in. w barach, restauracjach i kawiarniach, a także innych miejscach użyteczności publicznej, w tym w zbiorowym transporcie dalekobieżnym (pociągi, autobusy).

Podobne decyzje ogłosił w tym samym czasie rząd Grecji. Od września pracownicy ochrony zdrowia i placówek odpowiadających polskim domom pomocy społecznej (DPS) oraz zakładom opiekuńczo-leczniczym będą mieć obowiązek okazania certyfikatu zaszczepienia przeciwko COVID-19. Natomiast już od połowy lipca tylko osoby zaszczepione będą mogły korzystać z usług lokali gastronomicznych czy klubów w pomieszczeniach zamkniętych, natomiast stoliki na zewnątrz są dostępne - przynajmniej na razie - dla wszystkich.

Przymiarki również w Polsce

Jak informuje należący do WP portal abc zdrowie prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego odniósł się już do zaostrzenia procedur wobec osób niezaszczepionych we Francji i Grecji. Jego zdaniem jeśli w Polsce ponownie dojdzie do dużych wzrostów zakażeń koronawirusem, możliwe będą tylko dwa rozwiązania.

- Wybór będzie bardzo prosty, albo ograniczamy wszystko, albo ograniczamy tylko możliwości osób, które stanowią zagrożenie. A osoby zaszczepione są bezpieczne dla otoczenia, czy też bardziej bezpieczne niż niezaszczepieni. Ratują gospodarkę i prowadzą normalne życie - podkreśla prof. Pyrć.

Ekspert dodaje, że w środowisku medycznym cały czas trwają rozmowy na temat tego, czy bardziej restrykcyjne obostrzenia powinny objąć niezaszczepionych.

Z kolei portal Bankier pl donosi, iż we wtorek podczas konferencji prasowej w Łodzi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że wobec niebezpieczeństwa czwartej fali pandemii i szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa wariantu delta, nie wyklucza się w naszym kraju wprowadzenia pewnych zasad bezpieczeństwa związanych ze stopniem zaszczepienia Polaków.

Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury, Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim społeczny aspekt rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń.

- Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje. Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia - powiedział Główny Inspektor Sanitarny. - Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione - podkreślił Saczka i dodał, że decyzje w sprawach tego typu rozwiązań należą do premiera.

Tymczasem z najnowszego raportu wynika, że mamy w całej Polsce 86 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem (z czego 1 przypadek na Opolszczyźnie). Z powodu koronawirusa w całym kraju zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły kolejne 3 osoby - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Tylko dla zaszczepionych

Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego spłynął apel kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska naukowego w sprawie ujednolicenia „zaleceń” dotyczących odwiedzin chorych w szpitalach. Sygnatariusze listu zasugerowali, aby zagwarantować prawo do odwiedzin pacjentów w lecznicach, ale tylko osobom zaszczepionym.

„Zwracamy się do z apelem o wypracowanie przez ministerstwo zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych, w sytuacji, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw Covid-19. W chwili obecnej decyzja umożliwiająca wizytę, bądź jej zabraniająca, jest podejmowana indywidualnie przez dyrektora każdego szpitala. Efektem tego jest uznaniowość realizacji jednego z podstawowych praw pacjentów, jakim jest bezpośredni kontakt z bliskimi” - czytamy w korespondencji do ministra zdrowia.

„Przyznanie praw do odwiedzania chorego członka rodziny przez osoby zaszczepione stanowiłoby też zachętę do szczepień, wyraźnie wskazując, że ci, którzy podjęli decyzję zaszczepienia się przeciw Covid-19 cieszą się większymi przywilejami niż osoby niezaszczepione. Utrzymywanie jednakowych obostrzeń dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych może podważać wiarę w skuteczność szczepień” - kontynuują autorzy listu.

Pełną treść apelu znajdziesz TUTAJ

Źródło: WP, UJ, Bankier.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Malkontent
Malkontent 17.07.2021, 11:51
Osoby zaszczepione są niebezpieczne dla siebie i dla wszystkich innych w otoczeniu! Nie zdają sobie sprawy z tego, że szczepionka nie chroni ich w 100% od zachorowania, ani tym bardziej od roznoszenia wirusów (w 1000 i 1 mutacji) na innych. Przestają liczyć się z innymi. Zwłaszcza młodzi mężczyźni zachowują się jak odurzeni czymś! Zaszczepiony, nie zaszczepiony - zachowujmy się w otoczeniu zgodnie z zasadami współżycia społecznego, okazując innym też poszanowanie ich praw, a nie tylko egzekwowanie swoich. Powinien uczyć tego dom rodzinny i szkoła. Z tym jest jednak coraz gorzej, niestety...
AND
AND 17.07.2021, 11:13
CZEMU NIGDZIE W ŚRODKACH MASOWEGO PRZEKAZU JEST CISZA NA TEMAT ROZRUCHÓW WE FRANCJI PO DECYZJI MARCONA

Pozostałe