Domy z bali - czy warto je budować?

 • 14.07.2021, 14:32
 • Materiał partnera
Domy z bali - czy warto je budować?
Domy drewniane obecne są w budownictwie od wieków. Współcześnie wielu osobom wydaje się, że taka technologia stanowi domenę głównie obiektów o charakterze letniskowym, jednak to nieprawda - całoroczne domy z bali przeżywają obecnie swój renesans, a coraz większa rzesza inwestorów docenia liczne zalety płynące ze stosowania tego typu rozwiązań. Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz wymarzony projekt domu? Jakie zalety i wady mają domy z bali drewnianych?

1. Dlaczego warto budować domy z bali?

2. Jak powstają budynki z bali? Domy dla każdego

3. Budowa domu z bali - fakty i mity

Warto mieć świadomość, że domy z bali są na tyle uniwersalne, że wykończyć je można właściwie w dowolnym stylu. Budynek w stanie surowym to punkt wyjścia nie tylko dla tradycyjnych rozwiązań.

Dlaczego warto budować domy z bali?

Zanim przystąpisz do budowy domu, poznaj najważniejsze zalety domów z bali. Najczęściej wymieniane atuty drewna to:

 • "oddychanie" materiału i aktywna regulacja wilgotności powietrza wewnątrz,
 • właściwości termoizolacyjne,
 • niski koszt i krótki czas budowy domu,
 • trwałość,
 • atrakcyjny wygląd,
 • długa żywotność drewna,
 • różnorodne projekty domów.

Za budową domu z bali okrągłych lub o innym kształcie przemawia nie tylko ciekawy wygląd budynku. Eksperci podkreślają, że to najbardziej przyjazny dla zdrowia rodzaj budownictwa, choć kluczowe znaczenie ma rodzaj zastosowanej izolacji oraz sposób wykończenia. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu w oparciu o ekologiczne komponenty, stworzysz przyjazne środowisko nawet dla alergików i astmatyków, u których objawy łagodnieją.

W obiegowej opinii funkcjonuje nawet określenie "klimatu domu z drewna". Wynika ono z faktu, że drewno automatycznie reguluje wilgotność i utrzymuje ją na poziomie ok. 40%. Łatwiej także utrzymać ciepło bez ponoszenia wysokich kosztów ogrzewania. Drewno to świetny izolator, dlatego zapobiega przedostawaniu się ciepła na zewnątrz, zwłaszcza zimą. Wymarzony dom z bali to połączenie funkcjonalności i atrakcyjnego wyglądu. Konstrukcja przetrwa lata.

Jak powstają budynki z bali? Domy dla każdego

Projekty domów z bali są zróżnicowane. Możesz wybrać budynek parterowy, piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Zaplanuj także ściany działowe, wytyczając poszczególne pomieszczenia. Najczęściej domy z bali budowane są w konstrukcji wieńcowej, która polega na układaniu kolejnych poziomów. Kształt bali nie ma znaczenia - możesz wybierać wariant okrągły, prostokątny, owalny. W poukładane warstwy wbija się wzmacniające dyble, a całość wykańcza dachówką, blachą lub gontem. Sam montaż domu przebiega bardzo podobnie.

Budowa domu z bali - fakty i mity

Domy z bali to typ konstrukcji, z którą wiąże się sporo obiegowych opinii. Nie wszystkie z nich są prawdziwe. Warto zatem rozwiać kilka często powtarzających się wątpliwości i rozstrzygnąć istotne kwestie.

 • Czy domy z bali są łatwopalne?

Nie, zastosowane w konstrukcji bale są odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone. Najszybciej palą się meble i tekstylia domowe, dlatego warto zwrócić uwagę na wysoką jakość instalacji elektrycznych.

 • Czy domy z bali sprawdzają się wyłącznie w ciepłe dni?

To nieprawda. Domy z bali znakomicie sprawdzają się jako domy całoroczne. Są wystarczająco ciepłe, aby zredukować koszty ogrzewania. W przeciwieństwie do budynków ceglanych lub betonowych, drewniane są ciepłe same z siebie, dlatego ogrzania wymaga jedynie powietrze wewnątrz. Poza tym domy standardowo ociepla się, na przykład wełną mineralną.

 • Czy domy z bali są ekologiczne?

Tak, ale wszystko zależy od konstrukcji uwzględniającej niskie zapotrzebowanie energetyczne i odpowiednią izolacyjność ścian i dachu.

 

undefined

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe