czwartek, 25 kwietnia 2024 19:35
Reklama
Reklama
Reklama

Domy z bali - czy warto je budować?

Domy drewniane obecne są w budownictwie od wieków. Współcześnie wielu osobom wydaje się, że taka technologia stanowi domenę głównie obiektów o charakterze letniskowym, jednak to nieprawda - całoroczne domy z bali przeżywają obecnie swój renesans, a coraz większa rzesza inwestorów docenia liczne zalety płynące ze stosowania tego typu rozwiązań. Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz wymarzony projekt domu? Jakie zalety i wady mają domy z bali drewnianych?
Domy z bali - czy warto je budować?

1. Dlaczego warto budować domy z bali?

2. Jak powstają budynki z bali? Domy dla każdego

3. Budowa domu z bali - fakty i mity

Warto mieć świadomość, że domy z bali są na tyle uniwersalne, że wykończyć je można właściwie w dowolnym stylu. Budynek w stanie surowym to punkt wyjścia nie tylko dla tradycyjnych rozwiązań.

Dlaczego warto budować domy z bali?

Zanim przystąpisz do budowy domu, poznaj najważniejsze zalety domów z bali. Najczęściej wymieniane atuty drewna to:

  • "oddychanie" materiału i aktywna regulacja wilgotności powietrza wewnątrz,
  • właściwości termoizolacyjne,
  • niski koszt i krótki czas budowy domu,
  • trwałość,
  • atrakcyjny wygląd,
  • długa żywotność drewna,
  • różnorodne projekty domów.

Za budową domu z bali okrągłych lub o innym kształcie przemawia nie tylko ciekawy wygląd budynku. Eksperci podkreślają, że to najbardziej przyjazny dla zdrowia rodzaj budownictwa, choć kluczowe znaczenie ma rodzaj zastosowanej izolacji oraz sposób wykończenia. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu w oparciu o ekologiczne komponenty, stworzysz przyjazne środowisko nawet dla alergików i astmatyków, u których objawy łagodnieją.

W obiegowej opinii funkcjonuje nawet określenie "klimatu domu z drewna". Wynika ono z faktu, że drewno automatycznie reguluje wilgotność i utrzymuje ją na poziomie ok. 40%. Łatwiej także utrzymać ciepło bez ponoszenia wysokich kosztów ogrzewania. Drewno to świetny izolator, dlatego zapobiega przedostawaniu się ciepła na zewnątrz, zwłaszcza zimą. Wymarzony dom z bali to połączenie funkcjonalności i atrakcyjnego wyglądu. Konstrukcja przetrwa lata.

Jak powstają budynki z bali? Domy dla każdego

Projekty domów z bali są zróżnicowane. Możesz wybrać budynek parterowy, piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Zaplanuj także ściany działowe, wytyczając poszczególne pomieszczenia. Najczęściej domy z bali budowane są w konstrukcji wieńcowej, która polega na układaniu kolejnych poziomów. Kształt bali nie ma znaczenia - możesz wybierać wariant okrągły, prostokątny, owalny. W poukładane warstwy wbija się wzmacniające dyble, a całość wykańcza dachówką, blachą lub gontem. Sam montaż domu przebiega bardzo podobnie.

Budowa domu z bali - fakty i mity

Domy z bali to typ konstrukcji, z którą wiąże się sporo obiegowych opinii. Nie wszystkie z nich są prawdziwe. Warto zatem rozwiać kilka często powtarzających się wątpliwości i rozstrzygnąć istotne kwestie.

  • Czy domy z bali są łatwopalne?

Nie, zastosowane w konstrukcji bale są odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone. Najszybciej palą się meble i tekstylia domowe, dlatego warto zwrócić uwagę na wysoką jakość instalacji elektrycznych.

  • Czy domy z bali sprawdzają się wyłącznie w ciepłe dni?

To nieprawda. Domy z bali znakomicie sprawdzają się jako domy całoroczne. Są wystarczająco ciepłe, aby zredukować koszty ogrzewania. W przeciwieństwie do budynków ceglanych lub betonowych, drewniane są ciepłe same z siebie, dlatego ogrzania wymaga jedynie powietrze wewnątrz. Poza tym domy standardowo ociepla się, na przykład wełną mineralną.

  • Czy domy z bali są ekologiczne?

Tak, ale wszystko zależy od konstrukcji uwzględniającej niskie zapotrzebowanie energetyczne i odpowiednią izolacyjność ścian i dachu.

 

undefined


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: Miru$Treść komentarza: A może by tak powiedzieli jak to się żyło wierchuszce solidarności za czasów pisu na wysokich stanowiskach? Może by tak przytoczyli sytuację ich działaczy w Poznaniu i Łodzi co tam się działoData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:46Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: PatriotaTreść komentarza: 😂 To co się dzieje mój drogi to jest efekt władzy PIS-u grupa azoty pod ich władzą wpadła w dziwne problemy finansowe, to za ich rządów Orlen chciał przejąć jeden oddział w Puławach albo Policach nie pamiętam teraz dokładnie.... Więc jeśli pretensje to tylko do Pana Jarosława. To za ich rządów Grupa Azoty podpisała niekorzystne finansowo warunki na dostarczanie gazu, i teraz przeplacaja i będę to robić jeszcze przez długi czas,Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:00Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: babciaTreść komentarza: Miasto kurczy się, a Koźle wyparowuje. Do innego przedszkola? Za moment w innym przedszkolu będzie tak samo. Cóż, wazny nie jest człowiek, ktory tu jeszcze chce mieszkać. Tak jak wron ( bo można odjechać), tak urząd nie widzi ludzi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:27Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problem
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna