Ponad tysiąc decyzji przyznających matczyne emerytury

  • 26.04.2019, 09:36 (aktualizacja 26.04.2019, 20:43)
  • Źródło: ZUS
Ponad tysiąc decyzji przyznających matczyne emerytury
Już 1082 osoby dostały świadczenie z programu Mama 4+. Opolski ZUS przyjął dotychczas 1347 wniosków o tzw. matczyne emerytury, a to o 400 więcej niż pod koniec marca.

Do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego uprawnione są nie tylko kobiety, ale również ojcowie, którzy udowodnią, że nie byli aktywni zawodowo bądź w ogóle nie podjęli zatrudnienia, dlatego że zajmowali się swoimi dziećmi. W województwie opolskim do wczoraj wniosek o wypłatę tego specjalnego wynagrodzenia ubiegało się 8 panów, zaś w całej Polsce dokumenty złożyło 105 mężczyzn.

- W opolskich jednostkach ZUS zarejestrowaliśmy 1338 wniosków złożonych przez kobiety, a formularze wypełniło też 8 panów. Zdecydowana większość wnioskujących kobiet - bo 1034 - miała od 60 do 69 lat. Co ciekawe mamy 3 wnioski od pań po 90 roku życia, a 64 wnioskodawczynie to mamy między 80 a 89 rokiem życia – powiedział nam Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

 

Jak podaje opolski ZUS, każdy wniosek jest wnikliwie rozpatrywany, ponieważ historia każdej z mam jest inna. Do wnioskodawców trafiają dwa rodzaje decyzji przyznających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Pierwsze to tzw. samoistne. Dostają je osoby, które dotychczas nie miały prawa do świadczeń emerytalno-rentowych z Zakładu. Tych, opolska placówka ZUS przyznała 377. Adresaci takich decyzji dostaną 1100 zł brutto, czyli równowartość minimalnej emerytury.

 

Drugi rodzaj świadczenia ma charakter dopełniający. Decyzje te stanowią 2/3 ogółu decyzji przyznających matczyne emerytury.

- Decyzji dopełniających wydaliśmy na razie 639, a to oznacza, że takiej osobie wypłacamy już emeryturę lub rentę, jednak jej wysokość jest niższa niż 1100 zł brutto. W takim przypadku otrzyma wyrównanie do poziomu najniższej gwarantowanej emerytury - tłumaczy Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie opolskim.

Z danych oddziału ZUS w Opolu wynika, że było też kilkadziesiąt decyzji, w których ZUS odmówił prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Na takie rozstrzygnięcie wpływ miały głównie trzy czynniki. Po pierwsze wnioskodawca miał wyższe przychody niż te o których stanowią przepisy czyli 1100 zł brutto, a po drugie nie był w stanie udokumentować, że miał co najmniej czworo dzieci i je wychował. Trzecim powodem był fakt, że wnioskodawca nie ukończył obowiązującego wieku emerytalnego, czyli 60 dla kobiet i 65 lat mężczyźni, a to niezbędny warunek by skorzystać z programu Mama 4+.

województwa opolskiego

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe