piątek, 29 marca 2024 07:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rudolf Heß - zastępca Adolfa Hitlera i jeden z najważniejszych przywódców III Rzeszy gościł w 1934 roku w Koźlu. FILM

Rudolf Walter Richard Heß - niemiecki żołnierz, następnie działacz partyjny, jeden z przywódców nazistowskiej III Rzeszy. Był jednym z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera, a do zakończenia swej kariery politycznej w maju 1941 r. zastępcą führera i formalnie trzecią, po Hermannie Göringu, osobą w państwie. Ostatnie 46 lat życia spędził w niewoli i zakładach karnych.
  • Źródło: Wikipedia
Rudolf Heß - zastępca Adolfa Hitlera i jeden z najważniejszych przywódców III Rzeszy gościł w 1934 roku w Koźlu. FILM

Urodził się w 1894 roku w Egipcie. Był najstarszym synem niemieckiego kupca Fritza Heßa i jego żony Klary. W sierpniu 1914 r., wbrew woli ojca, jako ochotnik zgłosił się do armii niemieckiej. W marcu 1918 r. po przejściu testów kwalifikacyjnych rozpoczął szkolenie na pilota, a w październiku oficjalnie wstąpił do Jagdstaffel 35B, bawarskiej eskadry myśliwców stacjonujących w Givry w Ardenach. Nie zdążył już zestrzelić żadnego samolotu, bo I wojna światowa się skończyła, a eskadra myśliwców Heßa, podobnie jak większość innych jednostek lotnictwa Niemiec, została rozwiązana (w podobnej sytuacji znalazł się również Göring). Upadek Cesarstwa Niemieckiego odebrał jako katastrofę narodową.

W 1930 roku został przewodniczącym Centralnej Komisji Politycznej NSDAP, a w grudniu 1932 r. delegatem do Reichstagu. Od 21 kwietnia 1933 r. był zastępcą führera w NSDAP. 1 grudnia 1933 r. wszedł w skład rządu Adolfa Hitlera jako minister bez teki.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pod koniec lipca 1940 r. Hitler wezwał Heßa i zakomunikował mu, że nie chce walczyć z Wielką Brytanią. Pierwszy lot w sprawie pokoju z Brytyjczykami i niedopuszczenia do wojny na dwa fronty, Heß wykonał prawdopodobnie 21 grudnia 1940 r. do Berna, gdzie mógł spotkać się z Samuelem Hoare - brytyjskim przeciwnikiem prowadzenia wojny. Drugi lot w tej samej sprawie odbył 18 stycznia 1941 r.

Następnie 10 maja 1941 r. Heß wystartował samotnie samolotem Messerschmitt 110 z Augsburga i poleciał do Wielkiej Brytanii. Leciał nisko, by nie zostać namierzonym przez radary. Zorientował się, że nad terytorium brytyjskim został jednak wykryty, ale nie zestrzelono jego maszyny. Ze swojego samolotu wykonał skok ze spadochronem i były to ostatnie chwile jego życia na wolności.16 maja Heß pod zbrojną eskortą pojechał do Londynu, gdzie spędził 4 dni w londyńskim więzieniu Tower. Został potraktowany jako jeniec wojenny i zakwaterowany w willi. 16 czerwca 1941 r. w akcie desperacji rzucił się z pierwszego piętra łamiąc nogę. Został poddany badaniom lekarzy psychiatrów i umieszczony do końca wojny w szpitalu psychiatrycznym. Możliwe, że Heß celowo udawał niezrównoważonego, ponieważ na mocy ustaleń konwencji genewskiej, jako psychicznie chory, musiałby zostać odesłany do Niemiec. Dokumenty dotyczące pobytu Heßa na terenie Wielkiej Brytanii, w tym rozmów z Brytyjczykami, zostały utajnione na 75 lat.

Nawiązywanie kontaktów z wrogiem bez wiedzy Hitlera było uznawane za zdradę stanu. Niemcy podali w oficjalnym komunikacie, że Heß poleciał w odruchu szaleństwa i od jakiegoś czasu cierpiał na zaburzenia halucynacyjne. Hitler twierdził, że jeśli Heß wróci do Niemiec, to powinien zostać uśmiercony lub umieszczony w szpitalu psychiatrycznym.

Wieczorem 10 października 1945 r. Heß trafił do Norymbergi, gdzie wraz z innymi nazistowskimi funkcjonariuszami wysokiej rangi miał zostać osądzony za zbrodnie wojenne przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy. 16 listopada Heßa skonfrontowano z jego dwiema byłymi sekretarkami: Ingeborg Speer i Hildegard Fath, ale nie przyznał się, że je zna. Kiedy przedstawiono mu dawnych towarzyszy, takich jak Göring, również ich nie rozpoznał. Podczas procesu wielokrotnie odpowiadał na pytania słowami: „Nie wiem”. „Nie mogę sobie przypomnieć”.

Ostatecznie został skazany na karę dożywocia za spiskowanie z innymi nazistowskimi przywódcami w celu popełnienia przestępstw oraz za zbrodnie przeciwko pokojowi (planowanie i przygotowywanie wojny oraz uczestnictwo w niemieckiej agresji przeciwko Austrii, Czechosłowacji i Polsce). Stwierdził, że niczego nie żałuje. Od 18 lipca 1947 r. Heß odbywał karę w więzieniu Spandau w Berlinie, gdzie spędził czterdzieści lat. W wieku 93 lat powiesił się na przedłużaczu elektrycznym w altance ogrodu więziennego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna