1 sierpnia syreny zawyją w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

  • 30.07.2021, 10:37
  • Ł
1 sierpnia syreny zawyją w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego
Przed nami 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. To największy i najkrwawszy zryw zbrojny zorganizowany przez państwo podziemne na terenie okupowanej przez Niemców Europy w czasie II wojny światowej. 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 w Kędzierzynie-Koźlu oraz innych miejscowościach naszego powiatu zawyją syreny alarmowe.

1 sierpnia 1944 roku punktualnie o godz. 17 wybiła Godzina „W”. To kryptonim rozpoczęcia w stolicy akcji „Burza” skierowanej przeciw hitlerowskim okupantom. Armia Krajowa chciała zająć Warszawę zanim wkroczą do niej wojska sowieckie.

Armia czerwona wstrzymała jednak ofensywę, a pomoc udzielona powstańcom była symboliczna i z góry skazana na porażkę. To dało Niemcom czas na ściągnięcie posiłków i uporanie się z powstańcami. Również zrzuty zaopatrzenia z alianckich samolotów, okupione dużymi stratami, nie wpłynęły znacząco na przebieg walk.

Po początkowych sukcesach powstańcy przeszli do defensywy. Zażarte walki w Warszawie trwały do 2 października i zakończyły się kapitulacją. Straty wojsk polskich wyniosły około 16-18 tys. zabitych i 20 tys. rannych powstańców oraz ponad 5 tys. zabitych i rannych żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Straty niemieckie szacuje się od 10 do 25 tys. zabitych i rannych. W wyniku walk i rzezi urządzanych przez hitlerowców zginęło od 150 do 200 tys. cywilów.

W 77. rocznicę wybuchu powstania w całym kraju zawyją syreny. Będzie to dźwięk ciągły, trwający minutę. Uruchomienie syren nastąpi zgodnie z zarządzeniem nr 97/2021 Wojewody Opolskiego - Szefa Obrony Cywilnej Województwa z dnia 7 lipca 2021 roku w sprawie przeprowadzenia treningu wojewódzkiego systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach oraz wojewódzkiego systemu wykrywania i alarmowania na terenie województwa opolskiego.

Poniżej spot pt. "Minuta dla Powstania"

 

loadingŁaduję odtwarzacz...
Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe