Z tych pieniędzy coś już można zdziałać. Fundusz sołecki znów w górę

  • 02.08.2021, 15:50
  • W
Z tych pieniędzy coś już można zdziałać. Fundusz sołecki znów w górę W Zdj. ilustracyjne
Choć to środki finansowe wydzielane z budżetu gminy, w sprawie wydatkowania pieniędzy z funduszu sołeckiego liczy się każdy głos. Głos mieszkańca. O ile wyrazi go, uczestnicząc we wrześniowym zebraniu wiejskim.

To właśnie udział w spotkaniach w sprawie wydatkowania środków z funduszu sołeckiego daje prawo do głosu. Warto zatem w nich uczestniczyć. Zanim jednak odbędą się spotkania, samorządy informują o pieniądzach, jakie w ramach funduszu będą miały do wydania w kolejnym roku poszczególne wsie. Zrobiła to już m.in. gmina Reńska Wieś (patrz: załącznik). Pula środków przekazanych do funduszu wzrosła w niej o 32 tys. zł przede wszystkim dzięki wzrostowi dochodów własnych samorządu. Tym samym w 2022 r. fundusz sołecki na całą gminę Reńska Wieś wyniesie przeszło 415 tys. zł.

W przypadku, gdy któreś sołectwo chce w ramach funduszu realizować zadanie inwestycyjne, powinno być one przeprowadzane na mieniu gminy. Trzy podstawowe warunki, których spełnienie jest wymagane w przypadku zadań: muszą być zadaniami własnymi gminy, służyć poprawie warunków życia mieszkańców oraz być zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Do wniosku, które sołtys przygotowuje do przegłosowania na zebraniu wiejskim, można zgłaszać swoje pomysły. Po zgromadzeniu i zweryfikowaniu propozycji zadań, zostaną one poddane głosowaniu podczas zebrania wiejskiego. Warto wiedzieć, że wnioski zadań może przedstawić do głosowania na zebraniu wiejskim również grupa 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Ponadto, gdyby sytuacja epidemiczna pogorszyła się na tyle, że rządzący wprowadziliby ograniczenia w ilości osób mogących się spotykać, możliwe jest dopuszczenie możliwości, w której o podziale funduszu sołeckiego decyduje rada sołecka.

 

   

W

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe