Niedzielny pokaz filmu Kazimierza Kutza pt. „Sól ziemi czarnej”

  • 04.08.2021, 12:06
  • Źródło: Muzeum Czynu Powstańczego
Niedzielny pokaz filmu Kazimierza Kutza pt. „Sól ziemi czarnej”
W ramach 100. rocznicy III powstania śląskiego Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny zaprasza na pokaz filmu „Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie drugiego powstania śląskiego, w roku 1920. Wychowany w patriarchalnej rodzinie Gabriel, najmłodszy z siedmiu braci Basistów, zamierza wziąć udział w powstaniu tak jak jego starsi bracia. Wyprasza u ojca zgodę na uczestnictwo w zrywie. Ojciec udziela swoim synom błogosławieństwa do walki, wymierzając im razy dyscypliną.

Rozpoczyna się walka, w której ginie jeden z braci Basistów. Gabriel, pośpiesznie przenosząc brata do kościoła, upada pod ciężarem martwego ciała. Ucieka przed Niemcami przez zakrystię, gdzie zastaje niemiecką sanitariuszkę mierzącą do niego z karabinu. Wpatrując się w nią, odbiera jej broń i ucieka, jednak zakochany w niej pragnie ujrzeć dziewczynę jeszcze raz. W tym celu przemyka w przebraniu do siedziby niemieckiego dowództwa i szpitala, gdzie spotyka się z nią ponownie.

Trwają walki. Gabriel wraca do powstańców, którzy szykują się do odparcia kontrataku ze strony Niemców. Powstańcom atakowanym przez niemiecką piechotę i wozy pancerne przybywa z pomocą Polak z Krakowa, młody porucznik Sowiński, który przywozi ze sobą armatę. Przez pewien czas odpiera ataki nieprzyjaciela, lecz ginie od zbłąkanej kuli. Powstańcy wycofują się, lecz zostają otoczeni przez Niemców, którzy urządzają masakrę Ślązaków. Gabriel również zostaje ranny, lecz sanitariuszki wynoszą go na noszach pod granicę niemiecko-polską, gdzie czekają nań trzej pozostali ocalali bracia.

W filmie grają m.in. Olgierd Łukaszewicz, Jan Englert, Jerzy Bińczycki, Jerzy Cnota, Daniel Olbrychski, Jerzy Trela, a lektorem jest Gustaw Holoubek.

Projekcja filmu zaplanowana jest na 8 sierpnia 2021 r. na placu przy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. Początek o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Czynu Powstańczego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe