Lista polskich funduszy ETF notowanych na GPW

 • 04.08.2021, 13:28
 • Materiał partnera
Lista polskich funduszy ETF notowanych na GPW
Płynne, dobre na długoterminowe inwestycje, zależne od ogólnych trendów, a nie pojedynczych spółek i coraz popularniejsze wśród inwestorów – fundusze typu ETF. Mają swoje zalety, dlatego czasem są lepszym wyborem niż FIO oraz FIZ.

ETF-y są funduszami inwestycyjnymi, których głównym założeniem jest maksymalne odwzorowanie wybranego indeksu giełdowego. Posiadacze jednostek danego funduszu ETF zarabiają mniej więcej tak, jak rośnie wspomniany indeks. Ewentualne zmiany w indeksie, są natychmiast uwzględniane także w ETF.

Fundusze ETF w odróżnieniu od FIO oraz FIZ (Otwarte i Zamknięte Fundusze Inwestycyjne) są znacznie płynniejsze – można nimi handlować w trakcie sesji giełdowej, a do tego ich wartość zmienia się na bieżąco. Wycena FIO i FIZ jest raz dziennie i to po zakończonej sesji. Kolejną różnicą są założenia funduszy – ETF mają odwzorowywać indeks, zaś tradycyjne fundusze inwestycyjne starają się uzyskać jak najwyższą stopę zwrotu. To tak w ogólnym skrócie.

Obecnie polskiej giełdzie znajdziemy 9 funduszy inwestycyjnych typu ETF, oferowanych przez 2 firmy - AgioFunds razem z Beta Securities Poland SA, a także znany już od wielu lat fundusz LyxorETF.

Fundusze ETF od LyxorETF

Pierwsze fundusze ETF w Polsce, były od LyxorETF. Przez lata wyrobiły sobie dobre opinie i są nieźle znane wśród polskich inwestorów. ETF-y dotyczą indeksu S&P 500 oraz DAX i funkcjonują od blisko 10 lat, osiągające przez ten czas dość wysokie stopy zwrotu.

 • ETFDAX–fundusz odwzorowujący niemiecki indeks giełdowy DAX, działający od 2011 roku. Do tej pory uzyskał około 150% stopę zwrotu.
 • ETFSP500 – fundusz odwzorowujący amerykański indeks S&P 500, działający od 2011 roku. Do tej pory uzyskał około 400% stopę zwrotu.

Fundusze ETF od AgioFunds& Beta Securities

Fundusze BETA ETF to stosunkowo nowe fundusze inwestycyjne, dostępne na polskiej giełdzie. 1-2 lata działalności to jeszcze niewiele, ale już w niektórych przypadkach pozwoliły zarobić inwestorom.

 • BETAW20TR – fundusz ETF odwzorowujący indeks WIG 20, istnieje od 2019 roku.
 • BETAM40TR - fundusz ETF odwzorowujący indeksindeks mWIG40, istnieje od 2019 roku.
 • BETAW20ST - fundusz ETF odwzorowującyindeks WIG20-short, istnieje od 2019 roku.
 • BETAW20LV - fundusz ETF odwzorowującyindeks WIG20-levistnieje od 2020 roku.
 • BETANDXPL - fundusz ETF odwzorowującyindeks NASDAQ-100, istnieje od 2021 roku.
 • BETASPXPL - fundusz naśladujący indeks S&P 500, notowany od 2021 roku.
 • ETFBWTECH –fundusz naśladujący indeks WIGTECH, notowany od 2021 roku.

 

 

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe