Bezpłatne badania w mammobusach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

  • 05.08.2021, 09:24
  • Ł
Bezpłatne badania w mammobusach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim
Kolejna okazja do badania mammograficznego dla kobiet po 50. roku z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. W ramach akcji opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia 5 sierpnia mammobusy zawitały do Ciska i Kędzierzyna-Koźla. Kolejna okazja do bezpłatnych świadczeń 13 września.

W czwartek 5 sierpnia mammobusy staną w Cisku przy ośrodku zdrowia (ul. Harcerska 2) w godz. 9.00-17.00 oraz w Kędzierzynie-Koźlu przy sklepie Kaufland (ul. Kozielska 36), również w godz. 9.00-17.00.

Rak piersi to choroba, która występuje najczęściej wśród kobiet po 50. roku życia. Jak przed nią się bronić? Odpowiedzią są regularne badania. Mammografia pozwala na wykrycie nowotworu już we wczesnym stadium rozwoju. Trwa ona tylko kilka minut, a można w ten sposób ochronić zdrowie, a nawet życie.

Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca kobiety w wieku 50-69 lat do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych. W sierpniu i wrześniu specjalne mammobusy zaparkują w każdym powiecie w regionie.
 

Program profilaktyki raka piersi

  • Badania w ramach programu

W ramach programu wykonuje się mammografię, a w przypadku nieprawidłowego wyniku badania mammograficznego, pacjentka kierowana jest do etapu pogłębionej diagnostyki, w ramach której lekarz może zlecić dodatkową mammografię, usg piersi, biopsję.

  • Kto może skorzystać z programu
Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniające jedno z poniższych kryteriów:
  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny - u matki, siostry lub córki, mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2).
Programem badań profilaktycznych nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym (pacjentki te są już w trakcie leczenia lub pod kontrolą onkologiczną).
  • Jak skorzystać z badania mammograficznego

Badania wykonywane są w niżej podanych ośrodkach stacjonarnych – przychodniach lub szpitalach oraz w mammobusach. Nie jest wymagane skierowanie.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe