Stadionowe Lumpy otworzą muzeum koszulek piłkarskich w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA

  • 05.08.2021, 17:21
  • ART
Stadionowe Lumpy otworzą muzeum koszulek piłkarskich w Kędzierzynie-Koźlu.…
To będzie wyjątkowe i niespotykane miejsce. W Kędzierzynie-Koźlu otwarte zostanie pierwsze w Polsce Muzeum Piłkarskiej Koszulki. Uroczysta prezentacja ekspozycji odbędzie się w Hotelu Hugo w Sławięcicach 29 sierpnia.

Pomysłodawcą powstania muzeum jest 29-letni Maciej Nowak z Kędzierzyna-Koźla. Od piątego roku życia pasjonuje się piłką nożną. Zdobył też doświadczenie jako zawodnik w kilku okolicznych klubach.

- Stadionowe lumpy to działalność polegająca na wyszukiwaniu koszulek piłkarskich. Skupia kilka tysięcy ludzi. To społeczność, która chodzi po lumpeksach i wynajduje w nich najpiękniejsze koszulki piłkarskie - opowiada o swojej pasji Maciej Nowak, który zgromadził już kilka tysięcy koszulek.

Wiele z nich przekazanych zostało na aukcje charytatywne i pomogło ludziom w potrzebie.

- Udało nam się to wszystko połączyć z działalnością charytatywną. I tak już od jakiegoś czasu koszulki, której znajdujemy, licytujemy na aukcjach charytatywnych. Jeździmy z nimi po domach dziecka. Stworzyliśmy też głośną na całą Polskę akcję #OddajFejka, w której udało się zebrać ponad 700 koszulek z całej Europy, a następnie przekazać dzieciom w najbiedniejszych krajach świata. Każdy kto nas zna, wie, że wszystko, co robimy, robimy dla dzieci i ludzi potrzebujących - przyznaje pomysłodawca akcji, który kilka miesięcy temu postanowił też, aby pochwalić się zbiorami stacjonarnie, a nie tylko w Internecie.

W realizacji planu Macieja wspiera żona Ewa oraz zarząd Hotelu Hugo w Sławięcicach, który udostępnił u siebie powierzchnię na działalność muzeum.

- Muzeum ma spełniać kilka ról - opowiada Maciej Nowak. - Poza prezentacją najpiękniejszych koszulek piłkarskich, będzie tu siedziba fundacji, a także warsztat krawiecki do naprawiania koszulek. Chcemy też zapraszać piłkarzy z całej Polski i organizować spotkania dzieci i młodzieży ze sportowcami.

Ekspozycja koszulek będzie wymieniana co jakiś czas. - Będziemy korzystali ze zbiorów innych kolekcjonerów - tłumaczy Maciej Nowak.

W unikatowych zbiorach Stadionowych Lumpów znalazły się już takie perełki, jak choćby koszulka Brazylijczyka Zico z mistrzostw świata w 1986 roku kupiona za 5 złotych, strój Roberta Baggio nabyty za 20 zł, czy kupiona za 4 zł koszulka włoskiego piłkarza Alessandro Del Piero.

Muzeum Piłkarskiej Koszulki będzie nosiło imię Murtazy Ahmadiego, biednego chłopca z Afganistanu, który zasłynął dzięki pewnej fotografii. W 2016 roku świat obiegło zdjęcie Murtaza w koszulce Leo Messiego, wykonanej z plastikowej siatki. Mały Murtaza marzył o spotkaniu ze sławnym piłkarzem. Jego marzenie się spełniło.

Ambasadorami stadionowych lumpów są: dziennikarz i komentator sportowy Tomasz Smokowski oraz piłkarz Mateusz Klich. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających za darmo.

ART

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe