Przemek ma 10 lat i pasjonuje się koleją. Młodego kędzierzynianina docenili nawet w "Świecie Kolei"

  • 12.08.2021, 13:12
  • W
Przemek ma 10 lat i pasjonuje się koleją. Młodego kędzierzynianina docenili… Fot. archiwum prywatne
Sukces młodego mieszkańca naszego miasta. Uczeń PSP nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu 10-letni Przemysław Hyla tak bardzo pasjonuje się koleją, że jest ona nawet jest tematem tworzonych przez niego komiksów. Głównym bohaterem jest słup telegraficzny, który podróżuje po świecie i spotyka różne ciekawe elementy infrastruktury kolejowej.

Chłopiec koleją zaczął się interesować w wieku około 7 lat, a rysowaniem komiksów w marcu ubiegłego roku. Zainspirował się obserwacją infrastruktury kolejowej podczas licznych podróży oraz lekturą miesięcznika "Świat Kolei", który czyta od około 2 lat. Lubi również czytać komiksy "Tytus, Romek i A'Tomek" oraz "Kajko i Kokosz".

- Przemek swoje inspiracje czerpie z licznych podróży koleją, a także z lektury miesięcznika "Świat Kolei", który właśnie opublikował na swoich stronach na Facebooku dwa odcinki komiksu - mówi "Lokalnej" Anna Hyla, mama Przemka. - Komiks został doceniony nie tylko przez redakcję tego pisma, ale zyskał także uznanie obserwujących je internautów, co bardzo ucieszyło syna i zmotywowało do dalszej twórczości - dodaje.

Do dziś powstało 10 części opowieści o przygodach sympatycznego słupa. W trakcie tworzenia jest część 11.

Kolej to nie jedyne zainteresowania 10-latka. Przemek interesuje się również geografią, historią Polski, zwłaszcza najnowszą. Także modelarstwem, zwłaszcza odtwarzaniem budynków i infrastruktury PRL. Jest zapalonym krajoznawcą, dużo podróżuje po Polsce. 

Rysuje prawie codziennie, godzinę lub dwie. Natomiast codziennie czyta czasopisma krajoznawcze, ogląda programy krajoznawcze, dużo spaceruje po okolicach Kędzierzyna. Historia naszego miasta jest również jego wielką pasją. W wakacje więcej czasu spędza w podróży niż w domu.

***

Na profilu facebookowym "Świata Kolei" 10 sierpnia zamieszczono nawet post o Przemku i jego twórczości:

"Ma 10 lat, interesuje się kolejnictwem i regularnie czytuje "Świat Kolei". Przemek Hyla, zapewne jeden z naszych najmłodszych czytelników, stworzył nawet - inspirowany lekturą miesięcznika - cykl komiksowy "Słup telegraficzny w podróży"!

Doceniamy nie tylko pomysł, ale też wierne odwzorowanie elementów techniki kolejowej i dbałość o zabawne detale - zwróćcie chociażby uwagę, że w czarnobylskim odcinku podróży słupa telegraficznego główny bohater nosi... maskę przeciwgazową ☢

Przemku - oby tak dalej! Dziękujemy za nadesłanie Twoich komiksów i czekamy na dalsze części przygód sympatycznego słupa".

W

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec KK
Mieszkaniec KK 02.09.2021, 18:59
Niby tyle zainteresowań a to zwykły wandal z tego co widać i słychać pod oknami. Snuje się od kilku miesięcy z jakimś badylem po terenach zielonych na osiedlu pod blokiem, w którym nie mieszka, straszy ptaki jak sobie chodzą po trawie, wdziera się jak sprowadzi towarzystwo kumpli. Niektórzy lokatorzy widzą regularnie te popisy ale są chore czasy i znieczulica jakaś. Młokosy myślą, że są bezkarne. Wychowanie bezstresowe się kłania. Ciekawe, czy pod swoim blokiem też niszczy zieleń i gania te ptaki z kijem w łapie.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.09.2021, 21:13
Wandal dalej się snuje za jednym z bloków na osiedlu tam gdzie są tereny zielone i teraz się wziął za żywopłoty. Znosi jakieś badyle, gałęzie, kamienie i inne śmieci i zastawia przejścia w żywopłocie, przez które sprzątaczki wchodzą i sprzatają za blokiem. Ciekawe co mu się jeszcze uroi w tej mózgownicy. Jeszcze brakuje, żeby zaczął w okna rzuć ludziom kamieniami. Ciekawe czy przed innymi blokami też się tak szwęda i niszczy co popadnie. Znalazł sobie zabawę. Za sport niech się weźmie, jak się wyżyć nie może. A najlepiej za naukę.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.09.2021, 16:03
Wandal dalej przychodzi za jeden z bloków, w którym nie mieszka, gdzie są tereny zielone i dewastuje to, co ktoś zrobił kilka lat temu. Sytuacja trwa juź kilka miesięcy. Teraz niszczy regularnie oczko wodne, z którego od kilku lat ptaki korzystały. Zawsze miały tam wodę do picia, którą się wlewało co jakiś czas w czasie upałów jak nie było deszczu. Albo ją wychlapuje albo znosi tam jakąś suchą trawę. Kilkukrotnie zwracanie uwagi parę miesięcy temu nie dało efektów. Gość się zachowuje jakby chodził jeszcze do przedszkola. Nic do tej mózgownicy nie dotarło najwidoczniej. Będzie to chyba w końcu zgłosić komu trzeba. Pokolenie róbta co chceta. Przylezie, zniszczy coś po raz n-ty i bezkarny. Za naukę niech się lepiej weźmie a dewastować i niszczyć to sobie może pod swoim blokiem, jak innym to pasuje. Brak słów.
Gość
Gość 02.10.2021, 12:15
Tereny zielone to dewastuje pewien starszy Mieszkaniec, który parkuje motor na trawniku pod oknami i regularnie tratuje zieleń i wyłamuje żywopłot. Zaśmieca teren chusteczkami do czyszczenia motoru. Na pełnym gazie jeździ po chodniku, stwarzając zagrożenie dla pieszych. Spaliny i oleje zatruwają zieleń i życie sąsiadom. To jest prawdziwe pokolenie róbta co chceta. Kiedyś na osiedlu było 10 razy więcej dzieci i bawiły się wszędzie: pod blokami, na trawnikach, na trzepakach. Teraz kilkoro dzieci nie przyklejonych to tabletu i bawiących się starymi patykami wywołuje atak agresji u ludzi, ktorzy swoje frustracje wylewają na młodszych. Pewien Mieszkaniec został już skutecznie pouczony przez policję za swoje zachowanie w realu, widać teraz przenosi swoją aktywność do sieci, w której myśli że jest anonimowy. Do czasu.
teraz są inne czasy
teraz są inne czasy 13.10.2021, 10:58
Kiedyś nie było samochodów i chodziło się pieszo, czy jeździło furmankami. Kiedyś latało się balonem a teraz są samoloty itd. Kiedyś praktycznie na każdym trawniku była tabliczka "szanuj zieleń" i jak człowiek był dzieciakiem i wszedł na trawnik pod okno to zaraz jakiś sąsiad mu zwracał uwagę. I nawet nie pomyślał żyby coś zniszczyć. A w domu jeszcze mu wytłumaczył, że po coś te tabliczki są. Pousuwali wiele lat temu spod bloków piaskownice, drabinki czy huśtawki a nabudowali wielkich placów zabaw, na które przeznaczono ogromne środki. I tam jest miejsce na zabawy. Niestety wszytko się zmienia. Kiedyś było dookoła czysto i zielono a teraz jest masa śmieci. Kiedyś ludzie o wszystko dbali przed swoimi blokami a teraz większość ma to gdzieś. Są inne czasy i to co było kiedyś to już nie wróci.
😆 😅 😂 🤣
😆 😅 😂 🤣 15.08.2021, 13:57
😖
Ewka
Ewka 14.08.2021, 21:47

Komentarz zablokowany

Stop hejtowi!

piwosz
piwosz 13.08.2021, 17:51

Komentarz zablokowany

Stop hejtowi!


Pozostałe