Poniedziałek, 14.10.2019

Ważna inwestycja coraz bliżej?

  • 30.04.2019, 12:08
  • Redakcja
Ważna inwestycja coraz bliżej? Urząd miasta
W Centrum Obsługi Inwestora zorganizowano kolejne spotkanie władz Kędzierzyna-Koźla z przedstawicielami firmy Foosung. Koreański potentat branży chemicznej jest zainteresowany jedną z działek na Polu Południowym.

Inwestor zapowiada budowę nowoczesnej fabryki komponentów wykorzystywanych do produkcji baterii zasilających samochody elektryczne. Wiceprezes Yongmin Kim przedstawił szczegóły dotyczące całego procesu inwestycyjnego oraz jego harmonogram. Prezydent Sabina Nowosielska zadeklarowała pełne wsparcie dla projektu, który może mieć ogromny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki.

Byłaby to największa tegoroczna inwestycja pozyskana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Firma Foosung, zamierza zainwestować w Kędzierzynie-Koźlu 368 mln zł i do końca 2020 r. zatrudni około 100 pracowników.

Elektrolit do baterii


Zakład ma produkować tzw. heksafluorofosforan litu, który jest najczęściej używaną solą litową w akumulatorach. Akumulatory litowe pojawiły się na rynku dopiero w 1991 roku, czyli ponad sto lat po wynalezieniu akumulatorów niklowo-kadmowych i kwasowo-ołowiowych. Rozwój technologii sprawił, że są one obecnie bardzo powszechne na rynku (stosowane m.in. w samochodach elektrycznych i hybrydowych).

Początkowo zakład w Kędzierzynie-Koźlu miałby produkować 12,5 tysiąca ton heksafluorofosforanu litu rocznie. Jednak konsorcjum bardzo poważnie rozważa rychłą rozbudowę tutejszego przedsiębiorstwa. Druga faza inwestycji ma być przeszło dwa razy większa od pierwszej. Docelowo zatrudnienie ma osiągnąć 300 pracowników. Obecnie firma Foosung jest na etapie kompletowania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji.

Najpierw przetarg

Na tablicy ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle przy ul. Piastowskiej 17, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle oraz na stronie internetowej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (www.ksse.com.pl) podano już do publicznej wiadomości ogłoszenie o I przetargu pisemnym ograniczonym na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki stanowiącej własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym gminy Kędzierzyn-Koźle. Przedmiotem przetargu jest prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na terenie KSSE w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Naftowej o łącznej pow. 193 827 mkw.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości zaplanowano na 11.06.2019 r. o godz. 10.00 w siedzibie KSSE w Katowicach przy ul. Wojewódzkiej 42. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 10.660.485,00 zł netto. Cena oferowana przez uczestnika przetargu musi być wyższa niż wskazana cena wywoławcza.

Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłacenie do dnia 05.06.2019 r. wadium w wysokości 1.066.048,50 zł, zgłoszenie uczestnictwa w przetargu oraz złożenie oferty w terminie do dnia 05.06.2019 r. w siedzibie KSSE do godz. 15.00.

Spore nadzieje

- Jest to zwieńczenie dwuletnich negocjacji i ciężkiej pracy Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu, które nastąpi najprawdopodobniej na początku czerwca. Inwestor, mimo, że jeszcze nie rozpoczął swojej działalności, już myśli o rozbudowie swojej fabryki. Szczegóły poznamy już po rozstrzygnięciu przetargu. Na pewno Koreańczycy będą się starali, aby jego kooperanci również nabyli tereny inwestycyjne w naszym mieście, tym bardziej, że uznali naszą lokalizację za bardzo dobrą - przekonuje prezydent miasta Sabina Nowosielska. 
  
Przypomnijmy korporacja Foosung została założona w 1983 roku w Korei Południowej. Ów potentat zajmuje się głównie produkcją gazów technicznych i chemikaliów. Wytwarza również części motoryzacyjne, czy też podzespoły na potrzeby przemysłu zbrojeniowego i branży IT. Do głównych klientów grupy należą między innymi takie korporacje jak: Hyundai Motor, Kia Motors, LG Electronics, Samsung Electronics czy BASF.

Redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe