Uroczystości na cmentarzu wojennym Armii Radzieckiej w Kędzierzynie-Koźlu. Pochówek 48 żołnierzy. ZDJĘCIA i FILM

  • 05.09.2021, 12:44
  • Źródło: Bunker King, Stowarzyszenie KURSK, Fundacja "Silesia"
Uroczystości na cmentarzu wojennym Armii Radzieckiej w Kędzierzynie-Koźlu.…
W Kędzierzynie-Koźlu odbyła się ceremonia pochówku 48 żołnierzy radzieckich znalezionych i ekshumowanych przez fundację SILESIA w miejscowościach Długomiłowice i Biała Nyska.

Bezpośrednim organizatorem pogrzebu był prawosławny duchowny z miejscowej parafii mitrat Stanisław Strach. W ostatniej drodze żołnierzom towarzyszyli: konsul generalny Federacji Rosyjskiej z Poznania, przedstawiciel Ministerstwa Obrony i attache wojskowy FR z Warszawy, konsul generalny i attache wojskowy Białorusi, przedstawiciel Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Weteranów II Wojny Światowej, Stowarzyszenie „Grunwald”, Stowarzyszenie KURSK, goście z Niemiec oraz mieszkańcy miasta i okolic.

Cmentarz wojenny Armii Radzieckiej został założony w latach 50. Pochowani są na nim żołnierze Armii Radzieckiej, którzy polegli w czasie wojny na terenie Opolszczyzny. W latach pięćdziesiątych na teren cmentarza przywieziono ekshumowane zwłoki poległych i pochowano. Na cmentarzu znajduje się 468 mogił zbiorowych, w których pochowanych jest ok. 18 tysięcy żołnierzy. Pośrodku obiektu znajduje się pomnik, na którym widnieje napis: „Chwała Bohaterom Armii Radzieckiej poległym w obronie naszej wolności”. Rok 1959. Mieszkańcy Kędzierzyna.

Zapraszamy do obejrzenia filmu kanału Bunker King oraz fotogalerii z sobotniej uroczystości (źródło: Fundacja SILESIA oraz Stowarzyszenie KURSK).

loadingŁaduję odtwarzacz...
Źródło: Bunker King, Stowarzyszenie KURSK, Fundacja "Silesia"

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe