Global Colors Polska S.A. świętuje 20-lecie istnienia. Firma pochwaliła się nowymi produktami. ZDJĘCIA

  • 09.09.2021, 18:29
  • ART
Global Colors Polska S.A. świętuje 20-lecie istnienia. Firma pochwaliła…
GCP S.A. to największy w Polsce i czołowy w Europie Środkowo-Wschodniej producent koncentratów barwiących i dodatków uszlachetniających do tworzyw sztucznych. Firma powstała 1 czerwca 2001 roku i obecnie świętuje swoje 20-te urodziny. Z tej okazji w Hotelu Hugo w Sławięcicach zorganizowano konferencję, na której pochwalono się nowymi produktami.

- Nie byłoby sukcesów, gdybym nie miał wsparcia od ekipy, którą w pewnym sensie sam współtworzyłem. Bez ludzi nie skończyłbym inwestycji, co zawsze podkreślam przy spotkaniach z pracownikami - powiedział Adam Maciejewski, dyrektor generalny i członek zarządu Global Colors Polska S.A. w słowie wstępnym, otwierającym jubileusz.

Doskonała pozycja rynkowa firmy została osiągnięta w ciągu zaledwie kilku lat od jej założenia i cały czas rośnie. W tym czasie GCP zwiększyła moce produkcyjne 20-krotnie produkując w 2020 prawie 12 000 ton koncentratów do tworzyw. W tym czasie firma zwiększyła swój park maszynowy z trzech do 14 linii produkcyjnych, osiągając zatrudnienie na poziomie 130 osób.

GCP bardzo mocno stawia na innowacje. Oprócz dodatków wspomagających przetwórstwo tworzyw sztucznych, takich jak antybiotyki i środki antystatyczne, prelegenci zaprezentowali szereg innych produktów mających duże znaczenie w gospodarstwach domowych. Były to między innymi koncentraty zapachowe maskujące nieprzyjemną woń, wykorzystywane m.in. w workach na śmieci oraz dodatki przedłużające terminy ważności produktów spożywczych. Pandemia COVID-19 wymusiła również wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w tworzywach. Global Colors Polska S.A. wspólnie z firmą Microban - produkującą dodatki antymikrobowe, antybakteryjne i antywirusowe opracowała szereg produktów ograniczających rozwój drobnoustrojów. Zalety tych rozwiązań prezentował podczas konferencji Michał Stasiak, Dyrektor Dystrybucji z firmy Microban. Na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, czyli innymi słowy recyklingu prezentację przedstawiał Robert Szyman, Dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

- Rynek obecnie jest tak dynamiczny, tak szybko trzeba nadążać nad zmianami, być elastycznym, wymaga on od nas bardzo szybkich inwestycji. Szczególnie rynek przetwórstwa tworzyw sztucznych jest z jednej strony przewidywalny, z drugiej bardzo trudny do wyznaczania długoterminowych perspektyw. Jeżeli chodzi o infrastrukturę produkcyjną, ale też administracyjną, magazynową i logistyczną, będę bardzo dumny, jeśli faktycznie za kolejne 20 lat w naszej firmie nastąpi co najmniej dwukrotny wzrost - przyznaje Adam Maciejewski i zapewnia, że firma jest na to przygotowana.

- Wszystko zależy od tego, jakie będą potrzeby klientów i rynku. Niestety, większość społeczeństwa, która nie działa przecież w branży tworzyw sztucznych, jest przeświadczona, że plastik to samo zło. Z tymi niesprawiedliwymi osądami - także sami jako przetwórcy tworzyw sztucznych - musimy walczyć, naświetlać na czym rzecz polega lub wyprowadzać ludzi z błędu. Tych wyzwań jest bardzo dużo, bo wszyscy chcemy też dbać o środowisko naturalne. Przetwórstwo tworzyw sztucznych świetnie daje sobie radę z ochroną środowiska. Reszta zależy od nas samych - społeczeństwa - powiedział "Lokalnej" Adam Maciejewski. - Sytuacja pandemiczna dla wszystkich była zaskoczeniem. Niepewność, również wśród przedsiębiorców, co robić, w jaki sposób się zachować; nie było żadnych przepisów. Dziś jesteśmy mądrzejsi o ten rok trudnych doświadczeń. Oczywiście były zachorowania wśród pracowników i mocno musieliśmy się napracować, aby utrzymać płynność produkcyjną i zabezpieczyć produkty dla naszych klientów. I to faktycznie jest bardzo wymierny negatywny efekt pandemii. Natomiast jeżeli można mówić o jakichś pozytywach wypływających z pandemii, to wymusiła ona m.in. stworzenie wielu nowych produktów, których jeszcze przed jej wybuchem nie było. To jest właśnie ta nieprzewidywalność. Nie wiemy, jak zachowa się rynek za rok czy za dwa lata. Wpływają na niego różne czynniki, lecz pandemia z pewnością przyczyniła się do tego, że przybyło nam nieco nowych rozwiązań, produktów - dodał dyrektor Maciejewski.

- Chciałbym podkreślić jedną rzecz, która dotyczy firm średniej wielkości - bardzo często mówimy o dużych firmach, a potęgę gospodarczą regionu budują właśnie firmy średniej wielkości, jak Global Colors Polska. Życzę nieustannych wzrostów. Jestem spokojny o to, że firma nie straci wiatru, który cały czas utrzymuje w żaglach - powiedział Paweł Masełko, starosta kędzierzyńsko-kozielski podczas składania gratulacji dyrektorowi GCP.

Global Colors Polska S.A. wchodzi w skład Global Colors Group, międzynarodowego konsorcjum produkującego koncentraty barwiące w Grecji, Polsce, Rumunii, Turcji i Rosji. Bardzo mocno inwestuje w rozwój na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, planując kolejne powiększenie parku maszynowego w Kędzierzynie-Koźlu.

GCP S.A. to wielokrotny laureat programu Przedsiębiorstwo Fair Play, Rzetelnej Firmy, a także kilkukrotny zdobywca Diamentu Forbesa.

ART

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe