Cywilne ofiary wojny w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. FILM

  • 10.09.2021, 10:51 (aktualizacja 10.09.2021, 12:13)
  • Andrzej Kopacki
Cywilne ofiary wojny w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. FILM
Tym razem filmowcy z Bunker Kinga odwiedzili Sukowice w gminie Cisek, a dokładniej mówiąc miejsce, gdzie w 1944 roku stał dom państwa Chmielorz. Tam właśnie podczas II wojny światowej w trakcie alianckich bombardowań zginęła trzyosobowa rodzina. To przypadkowe ofiary działań zbrojnych, ponieważ celem alianckich nalotów na naszych terenach były obiekty o strategicznym znaczeniu dla machiny wojennej III Rzeszy, czyli okoliczne zakłady przemysłowe.

Bezpieczne położenie w oddaleniu od granic potencjalnych przeciwników hitlerowskich Niemiec (Francji, Anglii i ZSRR), bliskość pokładów węgla w śląskich kopalniach oraz dogodne połączenia transportowe (wodne i kolejowe) były powodem umiejscowienia aż trzech wielkich fabryk w naszej okolicy.

 

W promieniu kilku kilometrów rozpoczęto budowę zakładów: Schaffgotsch Benzin Werke GmbH Odertal (obecnie Zdzieszowice), IG Farbenidustrie AG Werk Heydebreck w Kędzierzynie, a także Oberschlesische Hydrierwerke AG Blechhammer w dzisiejszej Blachowni. Zakłady w Blachowni miały się stać największą niemiecką fabryką produkującą benzynę syntetyczną. Także w Zdzieszowicach produkowano paliwo syntetyczne i pochodne.

 

Zakłady w Kędzierzynie wytwarzały półprodukty do paliw oraz półprodukty niezbędne do powstania ładunków wybuchowych. Spośród 3 zakładów paliwowych w rejencji opolskiej, to właśnie zakłady w Kędzierzynie (w terminologii amerykańskiej określane jako Blechhammer South) były najczęściej bombardowane przez siły 15 Armii Powietrznej USA. Bomby zrzucono na nie 13 razy m.in. 7 lipca, 7, 22 i 27 sierpnia, 13 i 17 października, 17 i 20 listopada oraz 2, 12, 17, 19, 19 i 26 grudnia 1944 roku.

Według amerykańskiego wywiadu lotniczego w rejonie wspomnianych zakładów znajdowało się od 200 do 400 dział przeciwlotniczych dużego kalibru. Tuż wokół zakładów - w promieniu do 1,5 km - rozstawione były stanowiska dział 88 mm i 105 mm.

Pisaliśmy na ten temat m.in. w poniższych artykułach (kliknij w link):

Lotnicza hekatomba

Masło i sery fruwały w powietrzu

Niemiecki raport po bombardowaniu Kędzierzyna w 1944 roku

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu kanału Bunker King

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe