Wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK SA. Znaczny wzrost przychodów spółki

  • 15.09.2021, 09:41
  • Źródło: Grupa Azoty ZAK SA
Wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK SA. Znaczny wzrost przychodów spółki
Grupa Azoty ZAK SA z efektownym, ponad 45-procentowym wzrostem przychodów. Spółka z Kędzierzyna-Koźla opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku.

Jak podano w komunikacie prasowym Grupa Azoty ZAK SA odnotowała w drugim kwartale 2021 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 541 mln zł (wzrost o 171 mln zł w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku) oraz zysk netto w wysokości 38 mln zł (spadek o 1 mln zł). Wynik EBITDA ukształtował się na poziomie 77 mln zł (spadek o 6 mln zł), przy 14-procentowej marży EBITDA (obniżenie o 8 p.p. r/r). Udział segmentu Oxoplast w wygenerowanych przychodach stanowi blisko 50 proc., a segmentu nawozy - 41 proc.

W ujęciu narastającym w pierwszym półroczu 2021 roku kędzierzyńska spółka wygenerowała 1,118 mld zł przychodów ze sprzedaży, 95 mln zł zysku netto, 176 mln zł wyniku EBIDTA oraz 16 proc. marży EBITDA. Były to wartości wyższe wobec ubiegłego roku w zakresie przychodów (o 229 mln zł), zysku netto (o 6 mln zł) oraz wyniku EBITDA (o 3 mln zł), niższe natomiast na poziomie marży EBITDA (o 3 p.p.).

- Zamykamy półrocze wysokim poziomem przychodów, które spółka wypracowała, skutecznie opierając się niekorzystnym warunkom na rynku surowcowym. Po raz kolejny potwierdza się wysokie znaczenie dywersyfikacji produkcji. Przy trudnościach w obszarze nawozowym decydująca okazała się dynamika wzrostu ilości sprzedaży w segmencie Oxoplast, zarówno w zakresie alkoholi OXO, jak i plastyfikatorów - ocenia Paweł Stańczyk, prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK SA.      

Jeśli chodzi o szczegóły, to segment nawozy odnotował w drugim kwartale tego roku przychody ze sprzedaży na poziomie 224 mln zł oraz marżę EBITDA w wysokości 4 proc. Oznacza to odpowiednio wzrost o 26 mln zł oraz spadek o 27 p.p. w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku.

Jak informuje spółka, decydujący wpływ na uzyskane wyniki miał drastyczny wzrost cen gazu ziemnego, stanowiącego główny surowiec w produkcji segmentu. Doprowadził on do znacznego pogorszenia rentowności sprzedaży w całym asortymencie produktowym, wpłynął również niekorzystnie na wynik EBITDA.

Pozytywnie na uzyskane przychody oddziaływał wzrost cen dla wszystkich grup produktowych. W drugim kwartale 2021 roku miał miejsce postój remontowy, który ograniczył wielkość produkcji, przekładając się na niższy poziom sprzedaży. Spadek wolumenów został jednak zrekompensowany wzrostem cen nawozów azotowych oraz RSM.

Z kolei segment Oxoplast odnotował w drugim kwartale 2021 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 269 mln zł oraz marżę EBITDA w wysokości 19 proc. Oznacza to wzrost o 129 mln zł oraz 13 p.p. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na rynku segmentu Oxoplast w dalszym ciągu panuje bardzo korzystna sytuacja. Wysoki popyt na produkty, przy ograniczonej podaży, przekłada się na znaczące wzrosty cen sprzedaży. Kluczowymi czynnikami w tym zakresie są również rosnące ceny głównego surowca – propylenu oraz korzystna sytuacja na rynku walutowym.

Źródło: Grupa Azoty ZAK SA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe