Sensacyjne znalezisko w Koźlu! Na terenie szkoły odkryto pozostałości twierdzy z XVIII wieku. ZDJĘCIA

  • 15.09.2021, 10:43
  • Źródło: Starostwo powiatowe
Sensacyjne znalezisko w Koźlu! Na terenie szkoły odkryto pozostałości…
Podczas budowy boiska na terenie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu natrafiono na pozostałości twierdzy Koźle z połowy XVIII wieku.

Burzliwa historia ziemi kozielskiej wciąż o sobie przypomina. Pracownicy budowy nowego boiska w "Żegludze" musieli ustąpić miejsca archeologom. Na terenie szkoły natrafiono na fragmenty murów, które są prawdopodobnie pozostałością hangardy nr 7, dawnego magazynu prowiantu, wzniesionego w latach 1747-1748.

- To mogą być pozostałości najstarszych budynków twierdzowych. Ustalenia te będą teraz potwierdzały badania archeologiczne – mówi Grzegorz Naumowicz, powiatowy konserwator zabytków w Kędzierzynie-Koźlu.

Na planach można odczytać, że w czasach kozielskiej twierdzy w budynku „Żeglugi” znajdowała się piekarnia forteczna. Co dokładnie ustalą archeolodzy? Dowiemy się pewnie niebawem.

Ziemia w Koźlu wciąż skrywa wiele tajemnic. Jakiś czas temu pisaliśmy, że pod kamienicami na Starym Mieście można przemieszczać się tunelami, które liczą setki metrów. Informowaliśmy o tym tutaj: Kozielskie podziemia to nie mity oraz tutaj: Podziemne miasto pod Koźlem.

Plany poniżej pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Opolu.

Źródło: Starostwo powiatowe

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe