Szymon Gromada mistrzem Polski w pływaniu osób z zespołem Downa

  • 15.09.2021, 18:40
  • Rafał Pulkowski
Szymon Gromada mistrzem Polski w pływaniu osób z zespołem Downa Foto. prywatne archiwum
Szymon Gromada urodził się z zespołem Downa. Obecnie sportowiec z Kędzierzyna-Koźla ma 17 lat i został mistrzem Polski w pływaniu osób z zespołem Downa.

- Szymon swoje pierwsze treningi rozpoczął kilka lat temu. Były to treningi raz, czasem dwa razy w tygodniu pod okiem Pani Ewy Hałambiec. Dwa lata temu zaczął trenować z Panią Eweliną Wolkiewicz-Deneka, a we wrześniu 2020 roku trafił do sekcji pływackiej SONI. Trenuje w Gliwicach codziennie od poniedziałku do piątku na basenie Olimpijczyk - opowiada Sandra Gromada, siostra Szymona.

Młody kędzierzynianin ma już na koncie kilka sukcesów w pływaniu. Ale także brązowe medale na Mistrzostwach Świata Canicross Adapter Sport 2018, i Roll Pulka 2020 XIX Lubieszowski Cross.

- Jesteśmy bardzo dumni z Szymona, wręcz przeszczęśliwi, że mamy tak walecznego zawodnika w rodzinie. Szymon jest twardy, choć czasami trema go nie odpuszcza. Na każdych zawodach jesteśmy razem z nim, wspierając go i kibicując. Czując nasze wsparcie, Szymon czuje się pewniejszy siebie, co owocuje w jego osiągnięciach - dodała siostra sportowca.

Niewątpliwym sukcesem jest jego ostatni wynik podczas Mistrzostw Polski w Krakowie w pływaniu osób z zespołem Downa, które odbywały się 11-12 września. Szymon zdobył złoty medal w stylu dowolnym na 50 metrów. Dodatkowo brązowy medal w stylu motylkowym na 50 metrów i dowolnym na 200 metrów.

- Na tę chwilę treningi i pływanie w wolnych chwilach, to jego pasja, jego ulubiona forma spędzania czasu. Dzień bez treningu, to dzień stracony. Na pewno będzie cały czas trenował, chcąc poprawić swoje życiówki i zdobywać coraz to lepsze wyniki - podsumowała Sandra Gromada.

Kolejnym krokiem Szymona będzie udział w specjalnych igrzyskach europejskich we Włoszech - SUDS Open Euro Trigames 2021 Ferrara, które odbędą się w dniach 4-11 października.

 

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe