czwartek, 18 kwietnia 2024 14:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znów przyciągnął mnie Śląsk. Rozmowa z Maciejem Siembiedą

Podobno tak jak nigdy nie przestaje się być alkoholikiem, tak do końca życia jest się dziennikarzem - mówi w rozmowie z „Lokalną” Maciej Siembieda, dziennikarz, reportażysta, doktor nauk społecznych.
Znów przyciągnął mnie Śląsk. Rozmowa z Maciejem Siembiedą

Maciej Siembieda był redaktorem naczelnym dzienników regionalnych: „Gazety Opolskiej”, „Nowej Trybuny Opolskiej”, „Trybuny Śląskiej” i „Dziennika Bałtyckiego”. Od 2014 r. - przez 5 lat - był kierownikiem Katedry Dziennikarstwa Szkoły Wyższej Ateneum w Gdańsku, choć wykładowcą był od pierwszej połowy lat 90. - na Uniwersytecie Opolskim prowadził zajęcia z metod pracy redakcyjnej. Współpracował także z Uniwersytetem Gdańskim oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jest trzykrotnym laureatem tzw. polskiego Pulitzera, czyli Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1992, 1993, 1996) oraz zdobywcą pięciu nagród Media Trend. Od 1993 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich. Autor kilku bestsellerów: „444”, „Miejsce i imię”, „Gambit”, „Wotum” oraz „Kukły”.

- Kolejna wizyta w Kędzierzynie-Koźlu. Pamięta pan która?

- Chyba mi już palców u rąk i nóg zabraknie, żeby zliczyć wszystkie moje wizyty w tym mieście, a odwiedzałem je jeszcze w czasach, gdy pracowałem w "Nowej Trybunie Opolskiej", ale i wcześniej. Bardzo to miasto lubię i zawsze tu wracam z ogromnym sentymentem. Natomiast przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu zostałem zaproszony po raz drugi.

- Ostatnie lata w pana karierze można zaliczyć do bardzo udanych. Napisał pan pięć powieści, z których wszystkie okazały się bestsellerami i są doceniane nie tylko przez czytelników, ale i krytyków literackich.

- W Polsce pojęcie bestselleru jest nieco inne w porównaniu z tym, co obowiązuje na Zachodzie. Różne są, zmieniające się zresztą co roku, kryteria wyznaczające ten próg bestsellera. Ostatnio usłyszałem, że tak naprawdę wydawnictwo ma zysk już wtedy, gdy sprzeda się 3500 książek.

- Szału nie ma.

- Dokładnie. Natomiast o bestsellerze można mówić, gdy czytelnicy kupią od 15 do 17 tys. książek, ale to jest taka dolna granica. Dwie z moich powieści sprzedały się w takim właśnie nakładzie, a pozostałe są na dobrej drodze, by ten cel osiągnąć. W każdym razie każda z tych pięciu przebiła próg 10 tys., więc myślę, że można mówić o jakimś spełnieniu.

Przypuszczam, że niebawem możemy spodziewać się kolejnej pańskiej książki.

- Nowa powieść jest już skończona i ma 600 stron, ale nie wyjdzie w tym roku. Doszliśmy do wniosku z wydawcą, że nie będziemy jej upychać kolanem w okresie przedświątecznym, ponieważ w tym czasie nieco inne gatunki mają rację bytu. Na pewno wydamy to wiosną 2022 roku. Książka nosi tytuł „Katharsis”. Tak naprawdę są to cztery powieści w jednej. Bohaterami są Grecy, którzy przyjechali do Polski w 1949 roku, a konkretnie ojciec i syn. Trzecią postacią w tej hybrydzie jest przedwojenny przemytnik gdyński, bo to była granica z Wolnym Miastem Gdańskiem i tam przemyt kwitł na potężną skalę. Czwartym bohaterem jest gangster z powojennej już Gdyni. Wszyscy czterej spotkają się na Dolnym Śląsku, a połączy ich tajemnica kopalni uranu w Kletnie. Dużo czasu tam spędziłem, zbierając materiał. Znów przyciągnął mnie Śląsk i pewna zdobyta wiedza, a mianowicie, że pierwsza radziecka bomba atomowa powstała z polskiego uranu ze wspomnianego Kletna.

Rozmawiał Andrzej KOPACKI

Całość wywiadu w najnowszym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej z 21 września

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mryc 03.06.2022 09:38
Nic tylko czekać na kolejną książkę, Katharsis mam już za sobą - mimo gabarytów jest to tytuł, który bardzo dobrze się czyta, a historia bohaterów jest niebanalna!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KapnometrTreść komentarza: Świetnie że treści prozdrowotne pojawiają się w lokalnych mediach ♥️Data dodania komentarza: 18.04.2024, 13:32Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: Mieszkaniec 1Treść komentarza: Kampania wyborcza; plakaty kandydatów, jeden ,,przewoźny" obok ruin i śmietnika, a drugi ogromny na budynku obok dzikiego wysypiska śmieci. Tak wygląda ulica wjazdowa do miasta i jeszcze brak; chodników, ścieżek rowerowych ale są plakaty wyborcze. Czy to jest ,,brudna kampania" ? Czy liczą na głosy mieszkańców i ludzi dojeżdżających tą ulicą do pracy... ?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:51Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: KaliTreść komentarza: Oczywiście że brudna kampania . Bo na przykład osiem gwiazdek to bardzo ale to bardzo czysta kampania. Tak czysta że... że... aż strach!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:20Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MirosławTreść komentarza: Brawo wyborcy PO w Kędzierzynie -Koźlu ! Dzięki wam Będziemy wkrótce gościć tysiące "lekarzy i inżynierów" którzy nie przydadzą się naszym zachodnim sąsiadom a ubogacą Wasze żony i córki. Dzięki Wam i wybranej przez Was opcji politycznej wielu utraci własne domy dzięki dyrektywie budynkowej. Dzięki Wam wkrótce złoty zostanie zastąpiony walutą euro co pogrąży Polskę gospodarczo. Dzięki Wam wkrótce pożegnamy nasze poczciwe samochody. Dzięki Wam większość będzie wkrótce szukać jakiejkolwiek pracy . I tak dalej... i tak dalej... Najważniejsze że uśmiechnięte osiem gwiazdek i małpia zemsta. Smutno pozdrawiam.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:15Źródło komentarza: Większość to stabilizacja! Druga tura wyborów samorządowychAutor komentarza: wujek dobra radaTreść komentarza: No w sumie jest to jakiś pomysł na biznes dla rolnika. Narzekają na Unię, że daje dotacje, że każe zmniejszyć pestycydy. A tu pomysły leżą na ulicy, wystarczy ogrodzić hektar ziemi niskiej klasy i kasować za kota, chomika i psa. Robić skrzynki, trumny zimą, zagrać Brukseli na nosie bezcenne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 09:15Źródło komentarza: Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstanie cmentarz dla zwierząt?Autor komentarza: WeronikaTreść komentarza: prowadzę niewielką firmę, przez jakiś czas mieliśmy przejściowe problemy, kontrahenci mieli duże opóźnienia w płatnościach, a trzeba było opłacić pracowników, pomogła nam, błyskawicznie udało się zdobyć środkiData dodania komentarza: 18.04.2024, 09:09Źródło komentarza: Faktoring a szybka reakcja na nagłe wzrosty popytu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna