Szkolny Punkt Informacji i Kariery powstał w Zespole Szkół nr 1 w Koźlu

  • 23.09.2021, 11:03
  • Rafał Pulkowski
Szkolny Punkt Informacji i Kariery powstał w Zespole Szkół nr 1 w Koźlu
Szkolny Punkt Informacji i Kariery powstał w wyniku współpracy edukacji i biznesu. SZPiKi w całym województwie funkcjonują w ramach projektu "Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy". Multiserwis od lat współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu - realizując m.in. projekt Mały Manager.

W czwartek, 23 września w auli Zespołu Szkół nr 1 odbyło się oficjalne otwarcie i podpisanie umowy, a następnie prezentacja pomieszczenia. W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele firmy Multiserwis, starosta powiatu Paweł Masełko, wicestarosta Józef Gisman, nauczyciele oraz uczniowie szkoły.

- Jest nam niezmiernie miło, że w szkole prowadzonej przez starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu udało się otworzyć Szkolny Punkt Informacji i Kariery. Mamy połączenie dydaktyki z wiedzą praktyczną. Ogólnie jest spory problem z zaangażowaniem młodych ludzie w kierunki stricte zawodowe. Dlatego każda tego typu inicjatywa jest cenna. Szkoła przez to stanie się atrakcyjniejsza - powiedział Paweł Masełko, starosta powiatu.

W ramach tego projektu uczniowie Technikum budowlanego odbywają w firmie Multiserwis staże, praktyki czy prace wakacyjne. Przy wsparciu unijnych funduszy OCRG, kończą kurs montera izolacji przemysłowych, zakończony egzaminem czeladniczym.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ten punkt u nas powstał. Będzie to miejsce, gdzie nasi uczniowie będą mogli spotykać się nie tylko z pracodawcami, ale i z doradcami zawodowymi, będą mogli planować ścieżkę swojej kariery zawodowej - powiedziała Urszula Więcek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1.

Równie ważne dla szkoły i uczniów było towarzyszące wydarzeniu wręczenie dyplomów czeladniczych montera izolacji przemysłowych. Beneficjenci skończą więc szkołę z dwoma zawodami.

- Nieskromnie powiem, że jest to ewenement na skalę kraju. Nie spotyka się w szkołach, aby uczniowie zdobywali dwa zawody jednocześnie w tym samym toku kształcenia. Czyli kończąc naszą szkołę zyskują tytuł technika budownictwa oraz montera izolacji przemysłowych. Dodam jeszcze, że firma Multiserwis zaraz po ukończeniu szkoły zatrudnia naszych absolwentów na stanowiska kierownicze niższego szczebla. Więc jest to korzyść zarówno dla szkoły, jak i zakładu pracy - dodała dyrektor placówki.

Firma Multiserwis zainwestowała w remont i wyposażenie sali przeznaczonej na Szkolny Punkt Informacji i Kariery. Będą przeprowadzane w nim warsztaty kariery dla uczniów, nie tylko "budowlanki", spotkania rekrutacyjne czy lekcje ze specjalistami Multiserwis z różnych dziedzin.

- Prowadzimy m.in. program Mały Menager. Każdy absolwent tego programu może liczyć na w pierwszej kolejności na wsparcie Multiserwisu w temacie pracy, ale oczywiście może liczyć na to, że zapoczątkujemy mu ścieżkę kariery. Zapewniamy możliwość rozwoju w naszej firmie - powiedział Michał Lewicki, prezes firmy Multiserwis.

Uczniowie z klasy 4aT, którzy w dniu 23 września otrzymali dyplomy czeladnika z Multiserwis, to: Bielecki Franciszek, Fulczyk Dawid, Gilewicz Amelia, Gilewicz Bartłomiej, Grabowski Marcel, Kowaś Tobiasz, Nowak Jakub, Ostrowski Jakub, Ostrowski Tomasz, Rum Oliwer oraz Wieczorek Marcin.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe