Strażacy ćwiczyli w Starej Kuźni, w lesie narażonym na pożary. Zdjęcia i film

  • 26.09.2021, 11:15 (aktualizacja 26.09.2021, 13:58)
  • Rafał Pulkowski
boruta2021.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ćwiczenia pk. "BORUTA2021" zorganizowane dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych nie włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego odbyły się w sobotę, 25 września na terenie leśnym w Starej Kuźni.

W ćwiczeniach gaśniczych zaangażowane były 24 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, kadra kierownicza i dowódcza Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Kędzierzyn. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło blisko 140 osób.

- Podczas ćwiczeń realizujemy zadanie polegające na dowożeniu i dostarczaniu wody na dalekie odległości. Są trzy odcinki bojowe, ćwiczenia odbywają się poprawnie, ale jest kilka rzeczy, nad którymi musimy popracować - powiedział mł. bryg. Marek Kocielski, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu.

Ćwiczenia rozpoczęto alarmowaniem jednostek OSP o godzinie 8. Miejscem koncentracji był plac Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu (Azoty). Po odprawie wszystkie zastępy udały się na teren Lasów Państwowych do miejsca "pożaru" - oddział leśny nr 184 Nadleśnictwa Kędzierzyn.

- Utworzone linie gaśnicze mają łączną długość dwóch tysięcy metrów i założenie jest takie, aby przez dany czas podawać określony wydatek wody. Zorganizowaliśmy punkt przyjęcia sił i środków oraz punkt wodny. Pobieramy wodę ze stawu Kozie Ławy - powiedział kapitan Wojciech Żuchora, oficer prasowy KP PSP z Kędzierzyna-Koźla.

Celem organizowanych ćwiczeń było: Doskonalenie alarmowania, dysponowania, przemieszczania i koncentracji pododdziałów Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Doskonalenie umiejętności współpracy pomiędzy jednostkami OSP w zakresie organizacji punktu czerpania wody oraz dostarczania wody na duże odległości. Sprawdzenie zakresu i możliwości taktycznych dostępnego sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek OSP. Sprawdzenie możliwości prowadzenia długotrwałych działań gaśniczych na terenach kompleksu leśnego. Doskonalenie umiejętności organizacji i dowodzenia pododdziałami gaśniczymi przez kadrę dowódczą KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu.

- Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej mogły przećwiczyć metody podawania wody na dalsze odległości - metodą przetłaczania i metodą przepompowywania. Są to ćwiczenia bardzo praktyczne z wykorzystaniem infrastruktury leśnej - mówił młodszy kapitan Piotr Krok, kierujący działaniami ratowniczymi podczas ćwiczeń "BORUTA2021".

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Kędzierzynie-Koźlu oraz Nadleśnictwo Kędzierzyn. Na zakończenie dokonano podsumowania i omówienia ćwiczeń, podczas którego Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu mł. bryg. Marek Kocielski wraz z Zastępcą Nadleśniczego Markiem Kłosem podziękowali druhom OSP za pełne zaangażowanie i trud włożone w doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych na terenach kompleksów leśnych oraz za utrzymywanie wysokiego poziomu gotowości bojowej przez jednostki OSP z terenu powiatu.

- Nie jest to łatwe zadanie. Najważniejsza jest komunikacja z pozostałymi zastępami. Jest to duża odpowiedzialność, podając wodę trzeba uważać, aby nie było jej za dużo i żeby nikomu nic się nie stało - powiedziała Sabina Blanar, prezes OSP Miejsce Odrzańskie, która była jedyną kobietą podającą wodę - a to zadanie kierowcy wozu bojowego.

W ćwiczeniach udział wzięły jednostki: Bierawa GBA, Brzeźce GLBM, Lubieszów GLBM, Solarnia GLBM, Stara Kuźnia GBA, Stare Koźle GLM, Dzielnica GLBM, Miejsce Odrzańskie GBAM, Przewóz GBA, Roszowicki Las GBA, Zakrzów GBA, Długomiłowice GBA, Gierałtowice GBA, Poborszów GBA, Pokrzywnica GLM, Reńska Wieś GCBA, Łężce GLM, Borzysławice GBAM, Gościęcin GBA, Grudynia Wielka GBA, Ostrożnica GBA, Radoszowy GLM, Trawniki GLBA, Ucieszków GCBA.

- Życzyłbym każdemu takiej współpracy, jaka układa się pomiędzy Lasami Państwowymi a Państwową Strażą Pożarną, ale także Ochotniczą Straż Pożarną. Jestem pewien, że jeśli dojdzie do pożaru, czego oczywiście nie przewiduję i nie życzę nikomu, to będzie miał kto gasić ten ogień z pełnym profesjonalizmem i poświęceniem - powiedział Marek Kłos, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Ćwiczenia pk. "BORUTA2021" odbyły się na terenie objętym ogniem podczas historycznego pożaru w 1992 roku, gdzie spłonęło 2500 hektarów lasu należącego do Nadleśnictwa Kędzierzyn.

- Jest to teren szczególnie narażony na powstanie pożaru. Podczas odbudowy lasu po pożarze powstał system pasów przeciwpożarowych, wybudowano dojazdy pożarowe z mijankami. W odczuciu naszego Nadleśnictwa las został przystosowany do działań straży pożarnej. Na terenie naszych lasów znajduje się dziesięć punktów czerpania wody. One w pełni pokrywają swoim zasięgiem teren Nadleśnictwa Kędzierzyn, spełniając wymogi dla Nadleśnictw pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego. Dwa zbiorniki przystosowane są do poboru wody przez śmigłowce, posiadają naloty - dodał Marek Kłos.

Nadleśnictwo Kędzierzyn w ramach dobrej współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu zakupiło zbiornik, który pomieści 13 tys. litrów wody. Zbiornik ten jest użyczany podczas pożarów w razie, gdyby w pobliżu nie było punktu poboru wody.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe