Ostatnie dni na spisanie się. Pytamy w Urzędzie Statystycznym w Opolu o dane

  • 28.09.2021, 10:09
  • W
Ostatnie dni na spisanie się. Pytamy w Urzędzie Statystycznym w Opolu… W
Pewna ważna zmiana dotycząca spisu. Infolinia spisowa - czy czekać, aż oddzwoni rachmistrz? Które gminy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego już się spisały?

Jak poinformowała "Lokalną" Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu, 27 września Główny Urząd Statystyczny wydał komunikat, wedle którego nie obowiązuje już limit czasowy 14 dni na spisanie się od pierwszego zalogowania na stronie Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 2021.

Ze względu na fakt, że na ostatnim etapie spisu jest tak wielu chętnych do spisania się przez infolinię, a liczba konsultantów jest ograniczona, aby czas oczekiwania nie wydłużał się w nieskończoność, podjęto decyzję, by rejestrować numery telefonu dzwoniących osób i oddzwaniać do nich.

Do tej pory statystycy odnosili się do wyników uzyskanych w trakcie poprzedniego spisu powszechnego (spis przeprowadza się co 10 lat).

Są gminy, które spisały się już w 100 proc. Ale są i takie, które 100 proc. prawdopodobnie nie osiągną. Jednak, jak wyjaśnia rozmówczyni, nie jest to wcale nieprawidłowa sytuacja. Ludzie bowiem migrują. W ciągu dekady wielu wyjechało poza granicę, do innego województwa czy gminy. Liczbę mieszkańców Polski poznamy zatem na dalszym etapie.

Spis dotyczy jednak również mieszkań i domów. Jako że są one raczej pewną stałą, na ostatnim etapie spisu można się do nich odnieść. W województwie opolskim liczba spisanych mieszkań była w momencie naszej rozmowy na poziomie ponad 97 proc.

- Jest wiele mieszkań, w których do tej pory nikt się nie spisał. Wynika to z tego, że wiele z nich stoi pustych, nie są one nawet wynajmowane. Gminne biura spisowe, czyli urzędy miast i urzędy gmin, od samego początku razem z nami tak naprawdę prowadzą ten spis. W konsultacji z nimi ustalamy informacje dotyczące takich mieszkań - precyzuje Monika Bartel. 

Od początku spisu bardzo dobrze radził sobie w nim powiat kędzierzyńsko-kozielski. Spis mieszkań zakończono już we wszystkich jego gminach wiejskich, czyli: Bierawa, Cisek, Pawłowiczki, Polska Cerekiew i Reńska Wieś. W mieście Kędzierzyn-Koźle na 28 września do spisania było nieco ponad 5 proc. mieszkań.

Dla porównania poziom spisanych mieszkań w całej Polsce wynosi 92,2 proc.

W ostatni dzień spisu Urząd Statystyczny w Opolu będzie pracował do godz. 24. Podobnie wydłużone godziny będą dotyczyły infolinii. Prawdopodobnie jeszcze 28 września US w Opolu poinformuje, które urzędy miast i gmin na Opolszczyźnie przystąpią do "Nocy spisowej".

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe