W niektórych przypadkach opinie samorządów nie są decydujące. O dwa z nich pytamy wójta gminy Bierawa

  • 28.09.2021, 13:05
  • W
W niektórych przypadkach opinie samorządów nie są decydujące. O dwa z… W
Mocno przerzedzony las rosnący pomiędzy Bierawą a Lubieszowem. Perspektywa powstania w gminie Bierawa nowych kopalń. O te dwie kwestie zapytaliśmy Krzysztofa Ficonia, wójta gminy Bierawa.

W rozmowie z "Lokalną" wójt Ficoń potwierdził, że część drzew wycięto pod hasłem pielęgnacji. - Plany, o jakich dowiadujemy się dzięki interpelacji senatora Beniamina Godyli (obawy dotyczące dużej skali wycinki sprawiły, że senator zawnioskował o wyjaśnienie mieszkańcom powodów tej sytuacji - red.), mówią, że do końca 2030 r. w naszej gminie ma być wyciętych około 570 ha lasu. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska na interpelację. Oczywiście mają się pojawić nasadzenia - dodaje wójt Ficoń.

W sprawie ewentualnych nowych kopalń na terenie kierowanej przez niego gminy, włodarz zaznacza, że decyzje w tej materii tylko częściowo są w rękach samorządowców. Decydujące są opinie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i ostatecznie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- Rozpoczęliśmy procedurę i do opiniowania wskazaliśmy wstępnie 31 ha. Oczywiście, jeżeli jakikolwiek obszar zyska akceptację ministerstwa, to rekultywacja będzie prowadzona tylko w kierunku leśnym. W całej procedurze ważny będzie także głos naszych mieszkańców. Po zaopiniowaniu dokument zostanie wyłożony i będzie można składać wnioski. Przed nami długa droga i może się zakończyć brakiem akceptacji do poszerzenia terenów kopalnianych - zapewnia rozmówca.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe