piątek, 29 marca 2024 12:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zapomniane kędzierzyńskie kino. Kto kojarzy „Junaka” i „Marzannę”?

To kino ma przedwojenną historię. Miałem kiedyś okazję rozmawiać z panią, która była tam bileterką. Mieszkała na ul. Kozielskiej. Zmarła dożywszy stu lat - wspomina pan Zbigniew Kowalski, który zamieścił archiwalne zdjęcie dawnego kędzierzyńskiego kina na swoim facebookowym profilu.
Zapomniane kędzierzyńskie kino. Kto kojarzy „Junaka” i „Marzannę”?

Autor: Kino "Junak" funkcjonowało w tym miejscu po II wojnie światowej

Od wielu lat w obiekcie przy ul. Jana Matejki funkcjonuje sklep odzieżowy. Jednak historia tego budynku jest naprawdę bogata i interesująca.

- W czasie wojny wyświetlano tam filmy propagandowe. Po wojnie kino nazywało się „Junak”. Natomiast po remoncie przeprowadzonym w latach 70. funkcjonowało tam już kino „Marzanna”. Byłem tam kilkakrotnie - opowiada pan Zbigniew, który pamięta jeszcze tytuły niektórych filmów na które chodził do „Marzanny”.

Pierwszy film jaki wyświetlono po remoncie „Marzanny” nosił tytuł „Seksolatki”. Była to polska produkcja w reżyserii Zygmunta Hübnera z 1972 roku o parze nastolatków, którzy podjęli decyzję o wspólnym zamieszkaniu.

- W „Marzannie” na dużym ekranie oglądałem jeszcze „Uciec jak najbliżej” czy też „Potop”. Te filmy najbardziej utkwiły mi w pamięci – przyznaje Zbigniew Kowalski. - Na zdjęciu z prawej strony widać kawałek witryny sklepowej. Tam był sklep fotograficzny. Kupowałem tam negatywy, papiery fotograficzne, odczynniki chemiczne do wywoływania, a także żarówki do lampy błyskowej. To był dopiero wynalazek. Na jeden błysk.

Sklep ten wspomina również były radny miejski Zbigniew Staniś, dobrze znany w Kędzierzynie-Koźlu popularyzator kultury, kojarzony z Zespołem Pieśni i Tańca „Komes”.

- Sympatyczny pan, który pracował w tym sklepie mieszkał na moim osiedlu Piastów. Niedawno zmarł w samotności mając osiemdziesiąt kilka lat. Też wielokrotnie chodziliśmy do niego i kupowaliśmy magnezję, aby zrobić sobie błyski, podpalając ją w odpowiednim momencie. U niego kupiłem aparat fotograficzny „Druh” i naturalnie filmy do aparatu. Obok było kino „Junak” gdzie w latach 60.  zawalił się balkon. W tunelu na tyłach kina było jego wyjście. Przez dziurę od klucza próbowaliśmy coś zobaczyć. Często przeganiali nas stamtąd milicjanci – relacjonuje swoje wspomnienia z dzieciństwa Zbigniew Staniś.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wiecznieszczerzyzęby 11.01.2023 09:19
Za komuny bywało i tak że po seansie na 10,wychodzących z kina ładowano do milicyjnych suk.Jechało się na komendę i trzeba było się tłumaczyć dlaczego siedzi się w kinie a nie w szkole albo pracy.Był wtedy obowiązek pracy.Ja byłem wtedy na chorobowym.

Kinoman 12.10.2021 09:31
Ci co piszą te komentarze zapomnieli o tych co prowadzili to kino,to była rodzina Żydki,ojciec,matka i synowie.To oni przywozili filmy z dworca kolejowego wózkiem,to p.Żydki i synowie byli operatorami aparatury które wyświetlało filmy,a matka była bileterką i sprzątaczką tego kina "Junak".Taka to historia ludzi którzy pracowali w kinie "Junak".

Maniek 06.10.2021 08:40
A Godzilla! I Brus lii

Joachim 30.09.2021 18:56
Pierwszy seans w Marzannie juz byl o 10.00 rano.Chodzilem tam na wspaniale filmy Claude Chabrola jak np.Niech bestia zdycha.Takich filmow dzisiaj ju nie ma.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna