czwartek, 25 kwietnia 2024 21:08
Reklama
Reklama
Reklama

Powstanie izba pamięci księdza Ludwika Rutyny

Wraca temat utworzenia w Kędzierzynie-Koźlu izby pamięci poświęconej księdzu infułatowi Ludwikowi Rutynie. Miejsce miałoby powstać przy parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej i być swoistym hołdem dla duchownego, który odcisnął piętno na kozielskich parafianach.
Powstanie izba pamięci księdza Ludwika Rutyny
Ksiądz Ludwik Rutyna podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II

Autor: Rudolf Marczyński

Ludwik Rutyna urodził się 10 lutego 1917 roku w Podzameczku na terenie dzisiejszej Ukrainy. W 1937 roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wybuch wojny i wkroczenie Armii Czerwonej, a następnie antyreligijna polityka władz radzieckich spowodowały, że kontynuował naukę w tajnym seminarium, a święcenia kapłańskie przyjął 11 maja 1941 roku w katedrze lwowskiej z rąk biskupa Eugeniusza Baziaka. Po wojnie trafił do powiatu prudnickiego, a 21 czerwca 1958 roku objął parafię kozielską.

Podczas swojej posługi duszpasterskiej na Opolszczyźnie był inicjatorem budowy m.in. dwóch kościołów oraz domu katechetycznego. Po przejściu na emeryturę udał się do Krzemieńca na Ukrainie. Zmarł w naszym mieście 11 grudnia 2010 roku.

Mieszkańcy nie zapomnieli, ile dobrego zrobił dla lokalnej społeczności, jak życzliwy był dla wiernych oraz że nigdy nikomu nie odmówił pomocy. Niejednokrotnie sam od siebie niósł pomoc tam, gdzie widział, że jest taka potrzeba.

- Chcemy w ten sposób oddać należną pamięć, cześć oraz podziękowanie niezwykłemu człowiekowi, wspaniałemu kapłanowi i wieloletniemu proboszczowi kozielskiej parafii. Był ojcem duchownym lokalnej społeczności i wzorem do naśladowania dla wiernych – podkreśla Grzegorz Niemiec-Sobczak, który od lat dąży do utworzenia izby pamięci poświęconej duchownemu i w tym celu powołał grupę inicjatywną.

- Dlatego zwracamy się z prośbą i apelem do mieszkańców o zaangażowanie się w tę inicjatywę i współtworzenie razem z nami miejsca poświęconego śp. infułatowi – dodaje inicjator.

Izba pamięci ma zostać otwarta 10 lutego przyszłego roku, w 103. rocznicę urodzin Ludwika Rutyny. Składać ma się z czterech bloków tematycznych poświęconych różnym okresom życia duchownego. Od młodości na Kresach poprzez okresy posługi w parafiach Szybowice i Koźle aż po pobyt emerytowanego księdza na Ukrainie.

Inicjatorzy akcji proszą parafian o przekazywanie pamiątek po księdzu. Mogą to być zdjęcia, korespondencja, przedmioty codziennego użytku itp. Udało się już zgromadzić m.in.: kroniki parafialne z gminy Prudnik, film wideo od sióstr z Kresów, archiwalne zdjęcia czy sutannę prymicyjną z 1941 roku.

- Chcemy poprzez te pamiątki wzbogacić izbę pamięci i nadać jej pełnego ducha obecności wśród nas księdza infułata. Udostępniając społeczności te rzeczy, przybliżymy wspaniałość Ludwika Rutyny, który został przecież honorowym obywatelem Kędzierzyna-Koźla  – dodaje Grzegorz Niemiec-Sobczak, prosząc o przysyłanie pamiątek na jego adres: ul. Dębowa 3/11 47-224 Kędzierzyn-Koźle albo o kontakt telefoniczny: 570034632, gdyż jest możliwość odebrania darowizn.

Warto też wspomnieć o inicjatywie filatelistów z Kędzierzyna-Koźla, którzy doprowadzili do wydania karty pocztowej przedstawiającej księdza w towarzystwie Jana Pawła II na tle kościoła w Koźlu oraz stempla okolicznościowego z okazji 100. rocznicy urodzin Ludwika Rutyny.

Jak zapewniają inicjatorzy, izba pamięci będzie spełniała dodatkowo rolę placówki dydaktyczno-wychowawczej zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych poprzez pokazanie księdza jako wzoru do naśladowania.

- Myślę, że śp. Ludwik Rutyna za swoją dobrą postawę życiową w Kościele i za wiele dobra uczynionego dla wielu z nas zasługuje na to, aby go godnie uczcić, oddać mu cześć i należytą pamięć – uważa Grzegorz Niemiec-Sobczak. - Moim największym marzeniem jest pierwsza beatyfikacja na szczeblu diecezjalnym w historii naszego miasta. Tę wielką nadzieję wiążę ze śp. księdzem infułatem, gdyż rozmawiając z różnymi osobami, poznajemy cnoty i świadectwa, które mogłyby zainicjować taką możliwość.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
centuś 12.05.2019 14:18
A ten co tak agituje za tym, to czasem pod PEWEXem nie stał jak ksiądz Rutyna był dobrym człowiekiem? Jakieś kontakty wtedy były potrzebne żeby to robić, prawda?

marcin tumulka 11.05.2019 14:27
Izby pamięci to nasza specjalność. 3 razy w roku pojawią się zagonione dzieciaki z kozielskich szkół etc. Posłuchają i pójdą do domu. Naprawde nie można lepiej upamiętnić Ludwika Rutynę? Nie lepiej np. urządzić cykliczne Ludwikalia? Albo akcję Rutyna dobra? Skoro tyle dobrego uczynił to pewnie bardziej sie z tego ucieszy, że za jego przykładem byli parafianie zrobią coś dobrego niż ze swojej izby pamięci!

Parafianka 10.05.2019 15:29
Osobiscie znalam ksiedza Rutyne i choc nie tak dlugo,ale byl to cieply czlowiek pelen zaangazowania,,uczyl mnie tez religi, emanuowalo od niego cieplo spokoj podczas religi,chetnie opowiadal ,o zyciu o Bogu czesto widzialam go idacego do szpitala do chorych,,fajny ksiadz,wspanialy czlowiek ..czy to dorosly ,czy dziecko potrafil sie usmiechnac,nawet czasem pierwszy sie klanial do ludzi ,,,

Byla parafianka 10.05.2019 11:26
Byl to ksiadz z powolania,chodzil na pieszo do chorych w szpitalu,odwiedzał chorych w domach,prowadzil w salkach lekcje religii,bywal w wiezieniu u osadzonych, kazdego zmarlego na pieszo odprowadzal na miejsce wiecznego spoczynku bez wzgledu na to czy przyjol kolede czy nie,nie stwarzal podzialow tylko jednoczyl. Mimo trudnych czasow rob co mogl jak tylko potrafil z pelnym zaangazowaniem. Z przyslowiowa swieca szukac dzis takich ksiezy

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna