Nowy film Macieja Niemasa o bezdomnym z Kędzierzyna-Koźla

  • 17.10.2021, 13:24
  • ANKO
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ze statystyk MOPS wynika, że około 10% spośród bezdomnych stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym, jeszcze mniejszy jest odsetek osób nieletnich - jest to od 3 do 5 dzieci rocznie. Pozostałe osoby bezdomne są w wieku produkcyjnym, tj. pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Z biegiem lat coraz większą ilość beneficjentów stanowią osoby młode, po 20 roku życia.

Większość potrzebujących nie stroni od różnych form pomocy, które zostają im zaoferowane. Jednak zależy to od danej osoby, czy zechce skorzystać z tego, co otrzymuje, czy też nie.

Od lat zdecydowaną większość bezdomnych beneficjentów pomocy społecznej stanowią mężczyźni. W 2017 roku wśród 93 osób objętych pomocą tutejszego MOPS było 75 mężczyzn, 15 kobiet oraz 3 dzieci, w 2018 roku wśród 106 klientów było 89 mężczyzn, 13 kobiet i 4 dzieci, w 2019 roku pośród 149 podopiecznych było 122 mężczyzn, 22 kobiety i 5 dzieci, natomiast w 2020 roku, jak już zostało wspomniane, do tej pory zgłosiło się 130 osób - 106 mężczyzn, 21 kobiet i 3 dzieci. Zdecydowana większość, bo aż 89 spośród tych osób zostało objętych różnymi formami pomocy przez tutejszy MOPS. Natomiast pozostałe 41 osób przebywało w różnych miejscach niemieszkalnych na terenie Kędzierzyna-Koźla. Są to zarówno byli mieszkańcy naszej gminy, jak i osoby, które swój ostatni meldunek posiadały poza terenem Kędzierzyna-Koźla. Wszyscy byli monitorowani przez streetworkerów.

Reasumując, w porównaniu do lat 2017-2019 w 2020 roku zaobserwowano tendencję wzrostową, jeśli chodzi o liczbę osób bezdomnych w Kędzierzynie-Koźlu. 

W miarę możliwości dla dorosłych mężczyzn i kobiet gmina Kędzierzyn-Koźle zapewnia schronienie w Stowarzyszeniu MONAR - Schronisku dla Osób Bezdomnych MARKOT w Kędzierzynie-Koźlu. Matki z dziećmi mają zapewnione schronienie w Stowarzyszeniu MONAR - Domu dla Samotnych Matek z Dziećmi MARKOT w Zopowych. Dla osób bezdomnych wyżej wymienione placówki zapewniają nie tylko całodzienne schronienie, ale również stały dostęp do urządzeń sanitarnych, standardowy pakiet higieniczno-sanitarny, całodzienne wyżywienie, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, stały kontakt z tutejszym MOPS-em.

Ponadto osoby bezdomne mają szeroki wachlarz innych form pomocy, z których mogą skorzystać, zarówno pomocy finansowej - w formie zasiłków, jak i niefinansowej, między innymi posiłków w jadłodajni przez 7 dni w tygodniu, okresowo paczek żywnościowych, potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, uzyskania odzieży, skorzystania z łaźni, czy też skorzystania z porad terapeuty. Nadmienić należy, że matki z dziećmi nigdy nie przebywają „na ulicy”, każdorazowo są kierowane do całodobowej placówki dla osób bezdomnych dedykowanych matkom z dziećmi.

Zobacz poniższy film Macieja Niemasa

loadingŁaduję odtwarzacz...

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe