Kary wystawione przez "Czysty Region" za złą segregację to już blisko 350000 zł. Najwyższa wyniosła ponad 16000 zł!

  • 18.10.2021, 20:40
  • ART
Kary wystawione przez "Czysty Region" za złą segregację to już blisko…
Sypią się kary za złą segregację odpadów komunalnych. Tylko w tym roku, do 8 września, Związek Międzygminny "Czysty Region" otrzymał 240 powiadomień o nieprawidłowej segregacji śmieci.

- Na tej podstawie wszczętych zostało 171 postępowań podatkowych i wydano 125 decyzji wymiarowych. W przypadku 40 decyzji złożone zostało odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Na dzień dzisiejszy organ II instancji wydał jedno postanowienie, w którym utrzymał w mocy decyzję zarządu Związku. Ponadto stwierdził, że postępowanie prowadzone było prawidłowo, podjęto wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy. Zgodnie z decyzjami SKO związek w sposób wyczerpujący zebrał materiały dowodowe i ocenił je, nie naruszając granic swobodnej oceny dowodów - poinformowała nas Anna Piróg-Nowak, inspektor ds. edukacji i kontaktu z mediami w "Czystym Regionie".

W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych firma odbierająca nieczystości przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane). Na miejscu robione są zdjęcia śmieci. Następnie o niedopełnieniu obowiązku informowany jest właściciel nieruchomości. Na tej podstawie wszczęte zostaje postępowanie w celu określenia wysokości opłaty podwyższonej.

- Łączna wielkość opłat dodatkowych z tytułu nieprawidłowej segregacji na dzień 8 września 2021 r. wyniosła 344 418,50 zł (operujemy tu kwotą 2/3 naliczonej podwyższonej opłaty, ponieważ 1/3 stanowi stawkę podstawową za odbiór odpadów przy prawidłowej segregacji). Ponad połowa tych należności (189 tys. zł) została opłacona - informuje Anna Piróg-Nowak.

Najniższa opłata za nieprawidłową segregację wyniosła 75 zł. Została naliczona jednoosobowemu gospodarstwu domowemu. Najwyższa z kolei opiewa na kwotę 16 467 zł.

- Jest więc o około 11 tys. zł wyższa niż podstawowa opłata za odpady, jaką mieszkańcy uiściliby przy selektywnej zbiórce - precyzuje Anna Piróg-Nowak.

ART

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zgred
Zgred 19.10.2021, 08:34
Jak mozna naliczac komus kary finansowe nie bedac do tego uprawnionym? Jak mają roszczenia to niech idą do Sądu. Nie maja prawa żądać pieniędzy poza tym co wynika z podpisanej umowy.

Pozostałe