Kiedy nastąpi wypłata czternastej emerytury?

  • 21.10.2021, 08:41
  • Źródło: ZUS
Kiedy nastąpi wypłata czternastej emerytury?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba składać żadnego wniosku.

- Dodatkowe roczne świadczenie czyli czternastą emeryturę ZUS będzie wypłacał co do zasady w listopadzie. Jednak w związku z tym, że 1 listopada to dzień urzędowo wolny od pracy, a jednocześnie pierwszy dzień każdego miesiąca to stały termin wypłat między innymi emerytur i rent, zatem wiele osób otrzyma czternastkę wraz z listopadowym świadczeniem już pod koniec października - informuje Magdalena Buła, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

Tak zwana czternastka wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, gdy przyznana emerytura wynosi 3000 zł, (3000 zł – 2900 zł = 100 zł), czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł  = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe