Uczcili pamięć więźniów i ofiar obozu koncentracyjnego w Sławięcicach. ZDJĘCIA

  • 21.10.2021, 14:51
  • Rafał Pulkowski
Uczcili pamięć więźniów i ofiar obozu koncentracyjnego w Sławięcicach.…
Uroczystość upamiętnienia losów więźniów i ofiar filii byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Sławięcicach odbyła się w czwartek, 21 października przy budynku krematorium, które przeszło rewitalizację.

Organizatorami wydarzenia było Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu. W uroczystości udział wzięli m.in. zastępca prezydenta miasta Wojciech Jagiełło, przewodniczący Rady Miasta Ireneusz Wiśniewski, poseł na Sejm RP Robert Węgrzyn czy kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Piotr Setkiewicz. Współorganizatorami było stowarzyszenie Blechhammer 1944.

- W tym roku zakończył się etap rewitalizacji krematorium w sławięcickim obozie. Wspólnie z gminą Kędzierzyn-Koźle prowadziliśmy projekt pn. "Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Kędzierzyna-Koźla". Po zakończonych pracach powstała inicjatywa, aby zebrać się w tym miejscu, uczcić pamięć więźniów i ofiar i przypomnieć o tym niezwykłym miejscu związanych z historią naszego miasta - powiedziała Izabela Migocz, dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Na tę okazję przygotowano specjalną wystawę przedstawiającą historię wydarzeń z czasów II Wojny Światowej, którą będzie można zobaczyć przez najbliższe trzy tygodnie właśnie na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Sławięcicach.

- Jadąc tutaj, do tego miejsca można zauważyć w lesie różne ruiny i elementy konstrukcji betonowych. To wszystko robi wrażenie. A budynek krematoryjny oraz piec, który znajduje się w środku, to jedyny taki obiekt, który zachował się w tak dobrym stanie. Jest to unikat i cieszę się, że ten obiekt otoczony jest taką opieką - powiedział dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Budynek w ostatnim czasie przeszedł remont pod nadzorem konserwatora zabytków, a koszt tej inwestycji, to 97 tysięcy złotych. Obiektem opiekuje się gmina Kędzierzyn-Koźle.

- Historia jest niezwykle ważna w budowaniu tożsamości społeczeństwa. Historia przekazywana w sposób suchy, czyli poprzez podręczniki oczywiście jest ważna, ale nie daje możliwości autentycznego zapamiętania i emocjonalnego przeżycia danego zdarzenia historycznego. To, że dziś ktoś może przyjść i zobaczyć, jak wyglądał kiedyś obóz, może poczuć cząstkę tego dramatu. Po przeczytaniu książki może o tym zapomnieć za kilka dni. Po zobaczeniu na żywo, prawdopodobnie będzie pamiętał to przez całe życie - podsumował Wojciech Jagiełło, zastępca prezydenta miasta.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dom wariatów
dom wariatów 21.10.2021, 19:49
Bicie piany nad grobami nieszczęśników. Sesja zdjęciowa, kwiatuszki , warty , garnitury......pozoranctwo klasyczne. Więcej pożytku przyniosło by , wyciągnięcie z bezdomności , chociaż jednej osoby z terenu naszego miasta. Ale to już nie takie medialne by było....

Pozostałe