28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego im. Ireneusza Radzia „Publicystyka 2021”

  • 21.10.2021, 15:45
  • Ł
28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego im. Ireneusza Radzia „Publicystyka… Foto: RP Kadr z filmu "Kto wie, czy było tak?"
Dwudziesta ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego im. Ireneusza Radzia „Publicystyka 2021” odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu w dniach 22-23 października.

Podczas festiwalu prezentowane są polskie filmy amatorskie, prace realizowane przez studentów szkół filmowych lub artystycznych oraz produkcje zagraniczne, nakręcone przez amatorów bądź studentów.

Tegoroczna „Publicystyka” odbędzie się w nowej formule. Filmy zakwalifikowane do konkursu zostaną zaprezentowane jury na otwartych pokazach w domu kultury przy ul. Skarbowej w dniach 22-23 października od godz. 10 (wstęp wolny). Pierwszego dnia będą to 32 produkcje, a drugiego wyświetlonych zostanie 28 materiałów.

Wśród nich znalazły się dwa filmy autorów z Kędzierzyna-Koźla. Pierwszy to "Kto wie, czy było tak?", który nakręcił nasz redakcyjny kolega Rafał Pulkowski. To historia z II wojny światowej. Prezentuje losy mężczyzny - Ślązaka, który w 1945 roku zostaje powołany do Volkssturmu i trafia na front.

- Po raz pierwszy brałem udział w takiej produkcji. Zwykle nagrywam filmy reportażowe, teledyski muzyczne i filmy reklamowe czy promocyjne oraz z wesel. To był mój pierwszy film fabularny, a dodatkowo miałem kilka ważnych funkcji - byłem reżyserem, operatorem dwóch kamer i drona, montażystą i właściwie producentem - wspomina Rafał Pulkowski.

Z kolei „Bój się miłości” Michała Wencela to opowieść o uczuciu pomiędzy dwiema dziewczynami. Pokazuje, jak łatwo wszystko może się rozpaść oraz jak przykre i bolesne skutki niesie ze sobą rozstanie.

- To produkcja iście eksperymentalna, bo w gruncie rzeczy jest to film niemy. Ogromną rolę odrywają tu efekty wizualne i muzyka. Temat miłości nie jest wartością deficytową w świecie kina, jednak starałem się go przedstawić w zupełnie innym świetle niż do tej pory. Dla mnie jako reżysera to duży krok naprzód - mówił Michał Wencel przed premierą, która miała miejsce w sierpniu.

Po obejrzeniu bloków filmowych jurorzy dokonają subiektywnego wyboru filmów, które omówią podczas transmisji na żywo na Facebooku MOK. Tam również zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Nastąpi to 23 października około godz. 22.

Tegoroczna edycja festiwalu objęta będzie patronatem Światowej Unii Filmu UNICA, która wręczy złoty medal za najlepszy film promujący solidarność między ludźmi i narodami lub używający nowych form ekspresji.

Natomiast 25 października o godz. 19 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w „Chemiku” odbędzie się pokaz filmów nagrodzonych podczas festiwalu. Wstęp na seanse będzie bezpłatny.

Ł

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe