piątek, 29 marca 2024 09:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poszukują śladów cmentarza w okolicy dawnego obozu w Grabówce

Stowarzyszenie Blechhammer-1944 z Kędzierzyna-Koźla poszukuje informacji na temat cmentarza, który w czasie II wojny światowej znajdował się w okolicy obozu pracy przymusowej dla Żydów w Grabówce.
  • Źródło: Blechhammer-1944
Poszukują śladów cmentarza w okolicy dawnego obozu w Grabówce

Stowarzyszenie Blechhammer-1944 zamieściło na swoim facebookowym profilu informację o dawnym obozie w Grabówce.

„Bardzo często z miejscami, które dobrze znamy, związana jest historia o której wiedzą tylko nieliczni. Takim miejscem jest na pewno siedziba firmy Rinnen Polska w Grabówce, którą miał okazję zobaczyć każdy, kto jechał z Kędzierzyna do Gliwic drogą wojewódzką nr 408.

Podczas ostatniej wojny na części terenu, który ówcześnie mieścił betoniarnię i duży skład meblowy należący do przedsiębiorcy Biadacza, Niemcy utworzyli obóz, który miał dostarczać siłę roboczą dla budującej się fabryki IG Farben Werk Heydebreck.

Początkowo (sierpień 1940) umieszczono tam komando robocze jeńców brytyjskich. Jednym z nich był saper Norman Middleton, który w czasie swej niewoli zasłynął sześcioma ucieczkami, w tym dwoma dokonanymi z obozu w Grabówce.

W marcu 1943 roku w opuszczonym przez Brytyjczyków obozie umieszczono więźniów żydowskich przeniesionych z obozu Sakrau. W ten sposób do archipelagu obozowego Organizacji Schmelt dołączył Zwangsarbeitslager fur Juden Sackenhoym, liczący około 350 więźniów i 25 więźniarek. 22 kwietnia 1944 obóz został zlikwidowany, a pozostałych przy życiu więźniów przeniesiono do podobozu Auschwitz w Sławięcicach.”

Na dokumencie z pierwszego zdjęcia poniżej jest informacja o cmentarzu żydowskim, który znajdował się w pobliżu obozu na terenie miejscowości Korzonek. "Poszukujemy wszelkich informacji na temat cmentarza wymienionego w załączonym piśmie. Gdzie dokładnie się znajdował? Czy był ekshumowany po wojnie? Grzebano w nim zwłoki zmarłych i zamordowanych więźniów tego obozu, a także obozu dla Żydów Reigersfeld." - czytamy na profilu.

Więcej o działalności stowarzyszenia na stronie Blechhammer-1944.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna