piątek, 19 kwietnia 2024 20:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Święto Reformacji obchodzono w kościele ewangelicko-augsburskim w Kędzierzynie

Dla większości mieszkańców niewielki, ceglany kościółek przy skrzyżowaniu ul. Głowackiego z Grunwaldzką w Kędzierzynie to tylko zabytek. Mało kto wie, że jest to świątynia filialna parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu, w której regularnie odbywają się nabożeństwa.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Kościół został wybudowany ze składek protestantów na początku XX wieku. Plac pod budowę ofiarował książę von Hohenlohe-Oehringen ze Sławięcic. Poświęcenie budowli odbyło się 6 lipca 1903 roku. Świątynia przetrwała II wojnę światową, a od 1948 roku jest filią zabrzańskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kościół został wyremontowany.

Co dwa tygodnie w niedziele odbywają się w nim nabożeństwa, które odprawia ksiądz Dariusz Dawid, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu. Ostatnie miało miejsce 31 października w Święto Reformacji, zwane też Pamiątką Reformacji. Obchodzone jest w rocznicę słynnego wystąpienia Marcina Lutra, który domagał się reformy kościoła katolickiego i 31 października 1517 roku dokument ze swoimi 95. tezami, przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. To dało początek reformacji.

Uroczyste nabożeństwo z kamerą odwiedził Maciej Niemas.

- Parafia obchodziła wiele rocznic, ale nikt się nią za bardzo nie interesował. Warto zaznaczyć, że kościół był wykorzystywany jako sala koncertowa, a nawet zastępował świątynię wyznawcom prawosławia. Chciałem tym filmem wyjść naprzeciw nielicznym wiernym z Kędzierzyna-Koźla oraz innym luteranom, którzy specjalnie przyjeżdżają do naszego miasta z różnych stron Polski, aby uczestniczyć w nabożeństwach. Dzięki nim ten kościół nie jest tylko zabytkiem - przyznał autor filmu.

ZOBACZ FILM

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Z kościółkiem związany jest też pewien eksponat w kozielskim muzeum. Chodzi o tablicę pamiątkową z nazwiskami 18. poległych podczas I wojny światowej, która umieszczono w kędzierzyńskiej świątyni. Poświęcona została w Dzień Zaduszny 1925 roku. Upamiętniała żołnierzy z Kędzierzyna, którzy służyli w 3. kompanii 62. Górnośląskiego Regimentu Piechoty. Na terenie Francji zginęli i tam zostali pochowani: kapral Martin Leder, grenadier Curt Pannewitz, kanonier Willi Bartel oraz telegrafista Wilhelm Richards. 27 lipca 1917 roku w Belgii zginął Ernest Rother, którego pochowano na cmentarzu wojennym w Menen. Nie są znane miejsca śmierci i pochowków pozostałych ewangelickich mieszkańców Kędzierzyna: Ottona Tauera, Curta Vogta, Ottona Alera, Karla Schmidta, Augusta Schiefersteina, Theobalda Hoffmana, Oskara Pravemanna, Wilhelma Lauterbacha, Hermana Klüsenera, Arthura Freihuba, Martina Bergera i Ernsta Rothera. Jedynie na ogromnej drewnianej tablicy, znajdującej się obecnie w Muzeum Ziemi Kozielskiej, można poznać daty ich śmierci.


W świątyni przed laty odbywały się wydarzenia kulturalne, m.in. koncert zespołu Trebunie Tutki 17 kwietnia 2001 roku

W świątyni przed laty odbywały się wydarzenia kulturalne, m.in. koncert zespołu Trebunie Tutki 17 kwietnia 2001 roku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna