Święto Reformacji obchodzono w kościele ewangelicko-augsburskim w Kędzierzynie

  • 03.11.2021, 18:25
  • Ł
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dla większości mieszkańców niewielki, ceglany kościółek przy skrzyżowaniu ul. Głowackiego z Grunwaldzką w Kędzierzynie to tylko zabytek. Mało kto wie, że jest to świątynia filialna parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu, w której regularnie odbywają się nabożeństwa.

Kościół został wybudowany ze składek protestantów na początku XX wieku. Plac pod budowę ofiarował książę von Hohenlohe-Oehringen ze Sławięcic. Poświęcenie budowli odbyło się 6 lipca 1903 roku. Świątynia przetrwała II wojnę światową, a od 1948 roku jest filią zabrzańskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kościół został wyremontowany.

Co dwa tygodnie w niedziele odbywają się w nim nabożeństwa, które odprawia ksiądz Dariusz Dawid, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu. Ostatnie miało miejsce 31 października w Święto Reformacji, zwane też Pamiątką Reformacji. Obchodzone jest w rocznicę słynnego wystąpienia Marcina Lutra, który domagał się reformy kościoła katolickiego i 31 października 1517 roku dokument ze swoimi 95. tezami, przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. To dało początek reformacji.

Uroczyste nabożeństwo z kamerą odwiedził Maciej Niemas.

- Parafia obchodziła wiele rocznic, ale nikt się nią za bardzo nie interesował. Warto zaznaczyć, że kościół był wykorzystywany jako sala koncertowa, a nawet zastępował świątynię wyznawcom prawosławia. Chciałem tym filmem wyjść naprzeciw nielicznym wiernym z Kędzierzyna-Koźla oraz innym luteranom, którzy specjalnie przyjeżdżają do naszego miasta z różnych stron Polski, aby uczestniczyć w nabożeństwach. Dzięki nim ten kościół nie jest tylko zabytkiem - przyznał autor filmu.

ZOBACZ FILM

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z kościółkiem związany jest też pewien eksponat w kozielskim muzeum. Chodzi o tablicę pamiątkową z nazwiskami 18. poległych podczas I wojny światowej, która umieszczono w kędzierzyńskiej świątyni. Poświęcona została w Dzień Zaduszny 1925 roku. Upamiętniała żołnierzy z Kędzierzyna, którzy służyli w 3. kompanii 62. Górnośląskiego Regimentu Piechoty. Na terenie Francji zginęli i tam zostali pochowani: kapral Martin Leder, grenadier Curt Pannewitz, kanonier Willi Bartel oraz telegrafista Wilhelm Richards. 27 lipca 1917 roku w Belgii zginął Ernest Rother, którego pochowano na cmentarzu wojennym w Menen. Nie są znane miejsca śmierci i pochowków pozostałych ewangelickich mieszkańców Kędzierzyna: Ottona Tauera, Curta Vogta, Ottona Alera, Karla Schmidta, Augusta Schiefersteina, Theobalda Hoffmana, Oskara Pravemanna, Wilhelma Lauterbacha, Hermana Klüsenera, Arthura Freihuba, Martina Bergera i Ernsta Rothera. Jedynie na ogromnej drewnianej tablicy, znajdującej się obecnie w Muzeum Ziemi Kozielskiej, można poznać daty ich śmierci.

Ł

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe