piątek, 29 marca 2024 14:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe sekcje i imprezy sportowo-rekreacyjne w Kędzierzynie-Koźlu

Organizacja mitingów lekkoatletycznych z udziałem osób niepełnosprawnych, powołanie młodzieżowej sekcji kajakowej, sekcji piłki nożnej dziewcząt oraz bowlingu dla dzieci, a także cykl zawodów skatingowych - takie pomysły zamierza wdrożyć Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu. Wszystko to dzięki wsparciu finansowemu z projektu pn. „Dugnad”.
Nowe sekcje i imprezy sportowo-rekreacyjne w Kędzierzynie-Koźlu
Foto: MOSiR

Autor: Testy sprawnościowe do sekcji piłki nożnej dziewcząt na Stadionie Sportowym Kuźniczka

Jak już informowaliśmy, nasze miasto znalazło się w gronie 29 gmin w Polsce, które otrzymają wsparcie w ramach prestiżowego programu „Rozwój Lokalny”. Chodzi o ponad 3,5 miliona euro (czyli ponad 16 mln złotych).

Projekt pn. „Dugnad” - Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego złożony przez gminę Kędzierzyn-Koźle, został wybrany do dofinansowania w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt, nad którym kędzierzyńsko-kozielski samorząd pracował blisko półtora roku, został bardzo wysoko oceniony przez grono ekspertów międzynarodowych i uplasował się w finałowej piętnastce najlepszych wniosków, wśród 213 gmin biorących udział w tym konkursie.

Samorząd musi zachować proporcję wydatków 60/40 (tj. 60% kwoty na zadania inwestycyjne i 40% na tzw. zadania miękkie). Chodzi łącznie o blisko 50 przedsięwzięć składających się na cały projekt.


Wśród wspomnianych wyżej zadań miękkich można wymienić chociażby: zajęcia integracyjne i wsparcie asystenckie dla seniorów, tematyczne kolonie i półkolonie dla dzieci, warsztaty sensoryczne dla dzieci z niepełnosprawnościami, pikniki rodzinne, koncerty muzyczne, warsztaty teatralne, zawody triathlonowe, monitoring jakości powietrza, zajęcia edukacyjne dot. ekologii, kursy dokształcające lub przebranżawiające dla dorosłych, działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej mieszkańców, przygotowanie platformy informatycznej do konsultacji i kontaktów z mieszkańcami itp.

W tym zestawieniu nie zabraknie też nowych sekcji i wydarzeń sportowych. Ich powołaniem do życia i organizacją zajmie się bezpośrednio Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu. Udział w nich jest całkowicie bezpłatny, a liczebność miejsc ograniczona.

- Utworzymy młodzieżową sekcję kajakową adresowaną do dziewcząt i chłopców z rocznika 2012/2013. Spotkania sekcji odbywać będą się dwa razy w tygodniu przez cały rok, a udział w nich jest bezpłatny. W tym celu zakupujemy małe jednoosobowe kajaki. Oprócz zajęć na rzekach, czy kanałach przewidujemy też takie na krytej pływalni - tłumaczy dyrektor MOSiR Tomasz Radłowski. - Jako miasto dysponujemy dużą ilością ciekawych szlaków wodnych. Popularność spływów jest ogromna. Nie pamiętam spływu, na którym nie byłoby kompletu uczestników, wśród których nie brakuje dzieci i młodzieży. Nasza oferta skierowana jest właśnie do dzieci, aby mogły rozwijać swoje umiejętności. Oczywiście w skład sekcji wejdą te najwydolniejsze fizycznie osoby, które dobrze pływają i chcą się uczyć prawdziwego kajakarstwa. Docelowo chcemy też zorganizować regaty dla młodych kajakarzy.

Ponadto MOSiR stworzy sekcję bowlingu dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Gmina posiada swoją bazę w postaci kręgielni. Warto ją jeszcze lepiej wykorzystać z myślą o dzieciach z naszego miasta. Ale to nie koniec pomysłów.

- Wśród nich jest sekcja piłki nożnej dziewcząt w dwóch grupach wiekowych, a mianowicie rocznik 2009-2012 oraz 2007-2008. W naszym mieście jest bardzo dużo uzdolnionych piłkarsko dziewcząt. Wiem coś o tym, bo zajmuję się tą działką od 25 lat. Ich zmorą jest to, że muszą wyjeżdżać na treningi albo do LKS Rolnika B. Głogówek, albo do Błotnicy Strzeleckiej. W każdym razie szukają sobie jakiegokolwiek klubu, bo nie mają gdzie grać. Tymczasem coraz więcej dziewcząt uprawia tę dyscyplinę sportu i uczestniczy w różnych rozgrywkach, ale w Kędzierzynie-Koźlu nie mają gdzie trenować. Stąd pomysł, aby taką sekcję powołać do życia i zatrzymać te dziewczyny u nas. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Być może stworzymy kolejne grupy - nie wyklucza Tomasz Radłowski.

Kolejnym, przewidzianym w planach zadaniem, będzie organizacja integracyjnych mitingów lekkoatletycznych z udziałem osób niepełnosprawnych.


- Chcemy ożywić nieco nasz stadion na os. Kuźniczka, a ponieważ mamy prężnie działający oddział Olimpiad Specjalnych i dobrze funkcjonujący Zespół Szkół Specjalnych w Kłodnicy, a uczniowie biorą udział w różnych zawodach, to pomyśleliśmy, czemu nie zorganizować takich imprez u nas. Mamy w planie po dwa mityngi zarówno w 2022, jak i 2023 roku. Ten pierwszy będzie nieco skromniejszy, powiedzmy o zasięgu powiatowym, a docelowo chcielibyśmy zorganizować imprezę o zasięgu ogólnopolskim. Stadion na os. Kuźniczka spełnia ku temu wszystkie niezbędne warunki - zapewnia dyrektor MOSiR.

Piątym przedsięwzięciem będą zawody skatingowe. Zarówno te zorganizowane 1 września na skateparku w Koźlu jak i te, które przeprowadzono pod koniec września br. w Kędzierzynie potwierdziły, że jest zapotrzebowanie na takie imprezy.

- Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, zatem w latach 2022 i 2023 chcemy organizować cykliczne zawody skatingowe zarówno w Koźlu, jak i Kędzierzynie. Spora część dzieci nie ma zbytniego pojęcia o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na skateparku. Nie wiedzą jak się rozgrzewać i odpowiednio przygotować, zakładając chociażby kaski. Dlatego w ramach tego projektu będziemy też tworzyć warsztaty pod okiem instruktora wywodzącego się z ich środowiska, ale posiadającego już spore doświadczenie. Takiej osobie łatwiej będzie dotrzeć do młodszych koleżanek i kolegów w takich tematach jak przeprowadzenie rozgrzewki, nauka różnych trików na deskorolce oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. W ramach funduszy norweskich myślimy też o zorganizowaniu wydarzenia o nazwie
Nightskating. To nic innego jak wieczorne przejazdy rolkarzy ulicami miasta. Gdzie indziej cieszy się to wielką popularnością, więc czemu nie spróbować również u nas - pyta Tomasz Radłowski.  

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Hanys z za ODRYTreść komentarza: PRZYKRE, ŻE O TYM ZASŁUŻONYM - BYŁYM MIESZKAŃCU K-KOŻLA NIE PAMIĘTAJĄ LOKALNE PAMPERSY. ZNMIEData dodania komentarza: 29.03.2024, 12:13Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogą
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna