Sześć płyt nagrobnych przeszło renowację. Są ważnym elementem lokalnej historii. ZDJĘCIA

  • 15.11.2021, 12:38
  • W
Sześć płyt nagrobnych przeszło renowację. Są ważnym elementem lokalnej… Zdjęcia: DFK Reńska Wieś
Płyty nagrobne rodziny Wünsche, właścicieli majątku Reńska Wieś w latach 1824-1945, miejscowego browaru i zajazdu, udało się poddać renowacji. To owoc projektu realizowanego przez DFK Reńska Wieś, a wspartego dotacją z Konsulatu Niemiec w Opolu.

Płyty znajdują się w kwaterze rodzinnej na cmentarzu komunalnym w Reńskiej Wsi. Prace związane z ich renowacją rozpoczęły się jeszcze we wrześniu, a zakończyły w październiku. Podjęła się ich pracownia kamieniarstwa artystycznego Danaida Michał Misiaszek z Kędzierzyna-Koźla. Polegały na fizycznym i chemicznym oczyszczeniu nagrobków z pyłów, grzybów czy mchów. Obejmowały również pogłębienie, gdy było to konieczne, a także pomalowanie napisów i zdobień, chemiczną konsolidację i impregnację.

- Część kosztów - wkład własny do projektu - pokryła wnuczka ostatniego właściciela Heiderose Spletzer z domu Wünsche von Leupoldt - precyzuje Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś. Dodaje, że dzięki kolejnej dotacji z Konsulatu Niemiec w Opolu kilka kolejnych starych nagrobków będzie systematycznie poddawane renowacji. - W listopadzie zrobimy nagrobek dr. Hansa Dubke, chemika związanego z cukrownią w Reńskiej Wsi - zdradza rozmówca.

 

W

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe