Nowoczesne pracownie dla uczniów to duma szkół powiatowych

  • 18.11.2021, 08:44
  • Źródło: Starostwo powiatowe
Nowoczesne pracownie dla uczniów to duma szkół powiatowych Otwarcie pracowni nawigacji w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej
Starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu wydało 3,34 mln złotych na nowoczesne pracownie dla uczniów, dzięki którym podniesiono atrakcyjność oferty kształcenia i lepiej dostosowano bazę praktycznej nauki zawodu do oczekiwań rynku pracy. Z tej kwoty aż 2,8 mln złotych pozyskano ze środków unijnych za pośrednictwem samorządu województwa opolskiego.

W Raciborzu samorządowcy i dyrektorzy szkół z trzech powiatów: raciborskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego i wodzisławskiego rozmawiali o szkolnictwie zawodowym na przykładzie samorządu z Kędzierzyna-Koźla.

W naszym powiecie w ostatnich latach przebudowano aż pięć pracowni: gastronomiczną w Zespole Szkół nr 1, chemiczną, napędów elektrycznych i mechatroniczną w ZSTiO oraz pracownię nawigacji w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Ta ostatnia jest jedną z trzech w Polsce, które kształcą przyszłych marynarzy.

Wszystkie wyposażono w dobrej jakości sprzęt, urządzenia analityczne, laboratoryjne, cyfrowe mierniki albo jak w przypadku gastronomii – piec konwekcyjno-parowy, zestawy barmańskie czy kasy fiskalne i szereg innych urządzeń. W pracowni do nawigacji znalazł się m.in. symulator mostka oraz stanowiska do eksploatacji zespołu okrętowego.

- Nasz powiat był jednym z dziesięciu partnerów projektu w województwie opolskim. Dzięki niemu pracodawcy, którzy coraz chętniej stają się ścisłymi partnerami naszych szkół, zasilają swoje szeregi dobrze przygotowanymi absolwentami. Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszy rynek pracy bez współpracy samorządu, szkół z firmami. To klucz do tego, by młodzi ludzie lepiej odnajdowali się na rynku, mieli odpowiednią wiedzę praktyczną, takie są też oczekiwania firm, z którymi prowadzimy rozmowy - podkreśla Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który wziął udział w konferencji wspólnie z wicestarostą Józefem Gismanem.

Wartość projektu w całym województwie opolskim wyniosła ponad 31 mln zł, z tego 25 mln to dofinansowanie unijne. W Raciborzu omawiano powiatową sieć wsparcia szkolnych doradców zawodowych przy Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu. Mówiono o tym, jak monitoruje się losy absolwentów szkół w powiecie raciborskim, by lepiej dostosować ofertę kształcenia.

Przypomnijmy, powiat raciborski jest powiatem partnerskim kędzierzyńskiego samorządu, oba od lat rozwijają współpracę oraz wymieniają się doświadczeniami m.in. w obszarze oświaty.

Źródło: Starostwo powiatowe

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe