Strażacy dostali nowy ponton. Ufundowała go Grupa Azoty ZAK. ZDJĘCIA I FILM

  • 18.11.2021, 16:22
  • Rafał Pulkowski
Ponton dla strażaków ufundowany przez Grupę Azoty ZAK
loadingŁaduję odtwarzacz...
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu otrzymała nowy sprzęt do ratownictwa wodnego - ponton oraz kamizelki pneumatyczne, kamizelki asekuracyjne i kaski. Fundatorem sprzętu była Grupa Azoty ZAK SA.

Oficjalne przekazanie sprzętu odbyła się na terenie Grupy Azoty ZAK SA. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu starszy brygadier Piotr Dudek oraz przedstawiciele Grupy Azoty ZAK SA prezes Paweł Stańczyk, wiceprezes Artur Kamiński i członek zarządu Bolesław Goranczewski.

- Ze względu na szczególny charakter naszej spółki uznajemy, że potrzeby Państwowej Straży Pożarnej, to też nasze potrzeby. Wszystkie kwestie związane z ratownictwem są bardzo ważne, a my wiemy, że na straż pożarną zawsze można liczyć. Ponton też nie jest przypadkowy, ponieważ nasz zakład leży w pobliżu kilku akwenów i cieków wodnych - powiedział Paweł Stańczyk, prezes Grupy Azoty ZAK SA.

Przekazany ponton szybkiego reagowania może być wykorzystywany do działań w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie ma możliwości wodowania cięższych łodzi. Masa pontonu wynosi około 56 kg, co w dużym stopniu ułatwia zrzucenie go na wodę. Silnik zaburtowy umożliwia pływanie przez 30 minut bez konieczności używania dodatkowego zapasu paliwa. Wraz z pontonem zakupiono wyposażenie osobiste dla strażaków: kamizelki pneumatyczne, kamizelki asekuracyjne "Ratownik III" oraz kaski do ratownictwa wodnego. Całkowity kosz sprzętu to 17 tys. zł.

- Współpraca Państwowej Straży Pożarnej z Grupą Azoty ZAK jest na bardzo wysokim poziomie. Możemy liczyć na wsparcie finansowe przy naszych zakupach i przy doposażeniu naszej komendy w sprzęt specjalistyczny. Dzięki temu pontonowi skróci się czas wejścia strażaków do miejsca działań przy podejmowaniu ludzi z wody - powiedział st. bryg. Piotr Dudek, komendant powiatowy PSP.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu posiada kilka łodzi ciężkich w obu jednostkach. Nowy ponton wraz z kamizelkami i kaskami trafi do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, gdzie działa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego.

- Można to spuentować jednym zdaniem - jak to dobrze, że mamy na terenie Kędzierzyna-Koźla Grupę Azoty. Serdecznie dziękuję. To już kolejny przekazany sprzęt straży pożarnej. Grupa Azoty wspiera różnego rodzaju służby swoją pomocą. Zwłaszcza w okresie tych dwóch ostatnich lat walki z pandemią i to jest rzecz bezcenna dla województwa opolskiego i dla mnie. Bo jako wojewoda w dużej mierze odpowiadam za bezpieczeństwo mieszkańców - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Po oficjalnej części, czyli podpisaniu umowy goście udali się na teren zakładowego portu, gdzie strażacy zaprezentowali nowy sprzęt. Były to jednocześnie ćwiczenia straży pożarnej, których scenariusz zakładał wydobycie dwóch poszkodowanych z wody. Po przewróceniu się kajaka jedna osoba unosiła się na wodzie, natomiast druga zaczęła się topić i konieczna była interwencja nurka.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe