czwartek, 25 kwietnia 2024 20:03
Reklama
Reklama
Reklama

Na emeryturę w czerwcu? Wyjaśniamy dlaczego lepiej poczekać do lipca

Czerwiec to nie najlepszy miesiąc, by przejść na emeryturę. Powodem jest niekorzystna waloryzacja. Na wysokość emerytury ma wpływ miesiąc, a nawet dzień, w którym na nią przechodzimy. Warto to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji. Ci, którzy zdecydują się na ten krok w czerwcu, mogą stracić.
Na emeryturę w czerwcu? Wyjaśniamy dlaczego lepiej poczekać do lipca

W województwie opolskim po przejściu na emeryturę dorabia zaledwie 11,5 proc. seniorów, w sumie to 16,2 tys. osób. Dla pozostałej większości zusowska emerytura to jedyne źródło utrzymania. Potencjalni emeryci mają się nad czym zastanawiać, bo złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu może niestety obniżyć jej wysokość. Czerwiec nie sprzyja przyszłym emerytom, zatem warto poczekać na przykład do lipca, żeby mieć szansę na korzystniejsze świadczenie.

 

- Czerwiec to jedyny miesiąc w roku, w którym składki na koncie każdego ubezpieczonego są objęte waloryzacją roczną, ale już nie kwartalną. Składniki, które są brane pod uwagę do obliczenia podstawy emerytury są waloryzowane tylko raz, a nie podwójnie, jak w każdym innym miesiącu. To oznacza, że świadczenie wyliczone na podstawie wniosku złożonego w czerwcu, może być niższe o kilkanaście bądź nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od sumy składek na naszym koncie w ZUS - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Okazuje się, że na wysokość emerytury wpływ może mieć nie tylko miesiąc, ale nawet konkretny dzień, w którym decydujemy się na złożenie wniosku. Jeśli ktoś urodził się na przykład 15 marca, to najlepiej złożyć wniosek po 15 dniu jakiegoś miesiąca. Dlaczego?

- Wysokość emerytury wynika z podzielenia kapitału początkowego przez tak zwane średnie dalsze trwanie życia, które podaje się w miesiącach. Jeśli poczekamy ze złożeniem wniosku co najmniej do dnia naszych urodzin w danym miesiącu, to nasz kapitał składkowy będzie bogatszy o kolejny miesiąc składek. Jednocześnie skraca nam się o miesiąc to teoretyczne średnie dalsze trwanie życia. To zwykła matematyka, gdzie zwiększenie licznika a zmniejszenie mianownika daje wyższą kwotę. W ten sposób świadczenie nie wzrośnie
o pokaźne pieniądze, jednak emeryturę pobieramy do końca życia, więc każda przysłowiowa może mieć znaczenie - dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

ZUS nie ma wpływu na to jak skonstruowane są przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna, jest przeprowadzana co roku, 1 czerwca i dotyczy składek zapisanych na koncie ubezpieczonego w ZUS na 31 stycznia poprzedniego roku. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych za miesiące po tej dacie. Waloryzacja roczna uzupełniona jest więc przez waloryzację kwartalną. Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem, składki będą zwaloryzowane dwukrotnie - rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) oraz kwartalnie. Podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie podwójna.

- Chcemy, aby nasi klienci świadomie podejmowali tak ważną decyzję i wybierali najkorzystniejszy dla siebie moment przejścia na emeryturę. Dlatego wszystkich, którzy zamierzają składać wniosek o emeryturę w najbliższych tygodniach zachęcamy do konsultacji z naszymi doradcami. Doradcy emerytalni mają wiedzę i narzędzia, żeby wyjaśnić mechanizmy waloryzacji składek. Chętnie wskażą różne warianty przyszłej emerytury - zapewnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: Miru$Treść komentarza: A może by tak powiedzieli jak to się żyło wierchuszce solidarności za czasów pisu na wysokich stanowiskach? Może by tak przytoczyli sytuację ich działaczy w Poznaniu i Łodzi co tam się działoData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:46Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: PatriotaTreść komentarza: 😂 To co się dzieje mój drogi to jest efekt władzy PIS-u grupa azoty pod ich władzą wpadła w dziwne problemy finansowe, to za ich rządów Orlen chciał przejąć jeden oddział w Puławach albo Policach nie pamiętam teraz dokładnie.... Więc jeśli pretensje to tylko do Pana Jarosława. To za ich rządów Grupa Azoty podpisała niekorzystne finansowo warunki na dostarczanie gazu, i teraz przeplacaja i będę to robić jeszcze przez długi czas,Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:00Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: babciaTreść komentarza: Miasto kurczy się, a Koźle wyparowuje. Do innego przedszkola? Za moment w innym przedszkolu będzie tak samo. Cóż, wazny nie jest człowiek, ktory tu jeszcze chce mieszkać. Tak jak wron ( bo można odjechać), tak urząd nie widzi ludzi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:27Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problem
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna