środa, 24 kwietnia 2024 01:52
Reklama
Reklama
Reklama

Na emeryturę w czerwcu? Wyjaśniamy dlaczego lepiej poczekać do lipca

Czerwiec to nie najlepszy miesiąc, by przejść na emeryturę. Powodem jest niekorzystna waloryzacja. Na wysokość emerytury ma wpływ miesiąc, a nawet dzień, w którym na nią przechodzimy. Warto to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji. Ci, którzy zdecydują się na ten krok w czerwcu, mogą stracić.
Na emeryturę w czerwcu? Wyjaśniamy dlaczego lepiej poczekać do lipca

W województwie opolskim po przejściu na emeryturę dorabia zaledwie 11,5 proc. seniorów, w sumie to 16,2 tys. osób. Dla pozostałej większości zusowska emerytura to jedyne źródło utrzymania. Potencjalni emeryci mają się nad czym zastanawiać, bo złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu może niestety obniżyć jej wysokość. Czerwiec nie sprzyja przyszłym emerytom, zatem warto poczekać na przykład do lipca, żeby mieć szansę na korzystniejsze świadczenie.

 

- Czerwiec to jedyny miesiąc w roku, w którym składki na koncie każdego ubezpieczonego są objęte waloryzacją roczną, ale już nie kwartalną. Składniki, które są brane pod uwagę do obliczenia podstawy emerytury są waloryzowane tylko raz, a nie podwójnie, jak w każdym innym miesiącu. To oznacza, że świadczenie wyliczone na podstawie wniosku złożonego w czerwcu, może być niższe o kilkanaście bądź nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od sumy składek na naszym koncie w ZUS - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Okazuje się, że na wysokość emerytury wpływ może mieć nie tylko miesiąc, ale nawet konkretny dzień, w którym decydujemy się na złożenie wniosku. Jeśli ktoś urodził się na przykład 15 marca, to najlepiej złożyć wniosek po 15 dniu jakiegoś miesiąca. Dlaczego?

- Wysokość emerytury wynika z podzielenia kapitału początkowego przez tak zwane średnie dalsze trwanie życia, które podaje się w miesiącach. Jeśli poczekamy ze złożeniem wniosku co najmniej do dnia naszych urodzin w danym miesiącu, to nasz kapitał składkowy będzie bogatszy o kolejny miesiąc składek. Jednocześnie skraca nam się o miesiąc to teoretyczne średnie dalsze trwanie życia. To zwykła matematyka, gdzie zwiększenie licznika a zmniejszenie mianownika daje wyższą kwotę. W ten sposób świadczenie nie wzrośnie
o pokaźne pieniądze, jednak emeryturę pobieramy do końca życia, więc każda przysłowiowa może mieć znaczenie - dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

ZUS nie ma wpływu na to jak skonstruowane są przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna, jest przeprowadzana co roku, 1 czerwca i dotyczy składek zapisanych na koncie ubezpieczonego w ZUS na 31 stycznia poprzedniego roku. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych za miesiące po tej dacie. Waloryzacja roczna uzupełniona jest więc przez waloryzację kwartalną. Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem, składki będą zwaloryzowane dwukrotnie - rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) oraz kwartalnie. Podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie podwójna.

- Chcemy, aby nasi klienci świadomie podejmowali tak ważną decyzję i wybierali najkorzystniejszy dla siebie moment przejścia na emeryturę. Dlatego wszystkich, którzy zamierzają składać wniosek o emeryturę w najbliższych tygodniach zachęcamy do konsultacji z naszymi doradcami. Doradcy emerytalni mają wiedzę i narzędzia, żeby wyjaśnić mechanizmy waloryzacji składek. Chętnie wskażą różne warianty przyszłej emerytury - zapewnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ten co za tymi co ich nie wybraliTreść komentarza: Sam byś łaził po sklepach jak byś miał takie możliwości w robicieData dodania komentarza: 23.04.2024, 21:57Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: AskaTreść komentarza: Odzyskanie utraconego Bitcoina i pieniędzy może wymagać unikalnych umiejętności hakerskich i wiedzy, którą posiada tylko garstka profesjonalnych hakerów. Chociaż istnieje wiele witryn odzyskiwania danych, należy zachować ostrożność, ponieważ 99% z nich jest obsługiwanych przez oszustów, którzy starają się wyglądać na legalnych. Zamiast tego najlepiej poszukać zaufanego hakera, np. Authentic Hackers, który pomoże Ci odzyskać środki. Udało im się odzyskać BTC o wartości 100 000 dolarów, które straciłem w wyniku wydobywania bitcoinów. Aby skontaktować się z oryginalnymi hakerami, możesz wysłać do nich e-mail na adres [email protected] lub wysłać wiadomość na WhatsApp pod numer +1 (260) 218-3592.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 21:24Źródło komentarza: Uratował ukochanego psa, teraz sam potrzebuje pomocyAutor komentarza: Zdzisław 56Treść komentarza: Powinni nie tylko podwyższyć płace ale jeszcze zatrudnić więcej pracowników. Za PiSu tak było, a za PO tylko zwolnienia i bankructwa.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 20:35Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ładna pani, ładne pomysły.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 20:12Źródło komentarza: W wolnej chwili robi piękne sowy i łapacze snów. ZDJĘCIAAutor komentarza: Andrzej Antonowicz.Treść komentarza: Jan Antonowicz to nasz dziadek , mam jeszcze dwóch braci Grzegorza i Jacka . Byliśmy na pogrzebie Adama Żuka to nasza bliska rodzina . Pozdrawiam serdecznie .Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:04Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: MirosławTreść komentarza: Urzędnicze koterie mogą odetchnąć z ulgą... Teraz już tylko podwyżki pensji ,kawusie i bieganie po sklepach w godzinach pracy. "Mądry naród" wybrał !Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:17Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna