Huragan połamał drzewa. W lesie byli harcerze. Do akcji ruszyli strażacy. ZDJĘCIA

  • 25.11.2021, 16:03 (aktualizacja 25.11.2021, 16:48)
  • Rafał Pulkowski
Huragan połamał drzewa. W lesie byli harcerze. Do akcji ruszyli strażacy.…
Huragan przeszedł przez las w rejonie osiedla Piastów łamiąc i powalając drzewa. W lesie był obóz harcerski, a jego uczestnicy zostali ranni. Ponadto u co najmniej jednego z harcerzy podejrzewano koronawirusa. Do akcji zadysponowano kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń o kryptonimie "KSAWERY 2021" zorganizowanych wspólnie przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn. Wszystko zaczęło się w czwartek, 25 listopada o godzinie 8, kiedy to jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim dostały dyspozycję do zdarzenia. Początkowe miejsce koncentracji wyznaczono na placu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Azotach, gdzie podczas odprawy komendant powiatowy PSP st. bryg. Piotr Dudek przywitał druhów i omówił plan działań. Następnie siły i środki udały się na teren leśny nieopodal wiaduktu przy ulicy Wojska Polskiego. Tam pracownicy Nadleśnictwa Kędzierzyn zrobili krótki pokaz pracy z piłą mechaniczną, a każdy ze strażaków spróbował swoich sił.

- Specjaliści od gospodarki leśnej pokazują nam, jak należy podejść do problemu drzewa, które niesie za sobą naprężenia i niebezpieczeństwo. Życie pokazało dwa lata temu w innych częściach kraju, że takie trąby powietrzne nawiedzają nas i mogą wystąpić również w naszym powiecie. I właśnie na takie sytuacje musimy być przygotowani, stąd te ćwiczenia - powiedział st. bryg. Piotr Dudek.

Strażacy ze względu na pandemię zostali podzieleni na oddziały, które udały się w rejon Białego Ługu. Tam miał znajdować się obóz harcerski, do którego dojazd uniemożliwiły połamane i powalone drzewa. Strażacy ubrani w kombinezony ochronne i wyposażeni w sprzęt medyczny oraz piły spalinowe mieli za zadanie przedostać się do obozu, a następnie odnaleźć poszkodowanych harcerzy, udzielić im pomocy medycznej, a następnie przetransportować do bezpiecznej strefy. Na miejscu został zorganizowany triaż.

- Dodatkowo ćwiczymy podejście do poszkodowanego w okresie covidowym. Czyli w odpowiednim zabezpieczeniu, aby nie narażać ratowników na dodatkowe zagrożenia - dodał komendant KP PSP.

W ćwiczeniach wzięło udział 13 jednostek OSP z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Łącznie około 80 strażaków. Szkolenie przeprowadzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe