Wąsacze zachęcają do badań! Akcja "Movember" w Klinice Nova

  • 25.11.2021, 17:43
  • Ł
Wąsacze zachęcają do badań! Akcja "Movember" w Klinice Nova Foto: Grupa Azoty ZAKSA/Tadeusz Droszczak
Masz jaja? Idź na badania! Apelują siatkarze Grupy Azoty ZAKSA, którzy zachęcają starszych i młodszych panów do skorzystania z bezpłatnych konsultacji urologicznych.

Listopad to czas akcji społecznej pod nazwą "Movember", skierowanej do mężczyzn. Chodzi o świadomość problemów zdrowotnych, a przede wszystkim raka jąder oraz prostaty. Zapuszczanie wąsów w tym miesiącu to znak solidarności z chorującymi na męskie nowotwory, a także propagowania konieczności regularnych badań w kierunku raka prostaty i jąder.

Na akcję profilaktyczną zaprasza Klinika Nova przy ul. Kłosowej 7. 27 listopada w godz. 8-14 przeprowadzone zostaną bezpłatne konsultacje urologiczne połączone z USG. W przypadku mężczyzn do 40. roku życia będzie to USG jąder. Natomiast panowie powyżej 50 lat są proszeni o wcześniejsze zrobienie badania PSA z krwi w celu pełniejszego obrazu ich stanu zdrowia. Zapisy na wizytę będą realizowane wyłącznie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem: 531 675 097 - zostanie ustalona wówczas konkretna godzina danej wizyty.

Rak jądra dotyka głównie młodych mężczyzn, przed 40. rokiem życia. W 95 proc. przypadków jest całkowicie wyleczalny, ale musi być wcześnie wykryty. Nowotwór ten może się zdarzyć bez względu na styl życia. Ryzyko wzrasta u panów, którzy mieli podobne przypadki w rodzinie lub w dzieciństwie cierpieli na wnętrostwo. Podobnie jak u kobiet w przypadku raka piersi, ważna jest profilaktyka. Regularne, każdego miesiąca, samobadanie jąder pozwala na zauważenie pierwszych objawów.

Groźny dla starszych mężczyzn jest rak prostaty. Poza badaniem palpacyjnym, sprawdzającym strukturę gruczołu krokowego, ważne w diagnostyce jest też badanie poziomu PSA, tj. antygenu wydzielanego przez komórki prostaty, obecnego we krwi. Ryzyko zachorowania uwarunkowane jest m.in.: czynnikami genetycznymi, dietą i paleniem papierosów. Nawet jeśli nie występują żadne objawy, po skończeniu 45 lat warto raz w roku przebadać się pod kątem tego nowotworu. Jeśli ktoś w rodzinie chorował, to zaleca się wykonywanie regularnych badań bez względu na wiek.

Więcej o męskich nowotworach i profilaktyce na stronie Kilnika Nova.

Ł

Jak wypadną siatkarze Grupy Azoty ZAKSA w Lidze Mistrzów?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe