W trosce o środowisko. Grupa Azoty ZAK z przedłużonym certyfikatem Responsible Care

  • 26.11.2021, 12:24
  • Źródło: Grupa Azoty ZAK SA
W trosce o środowisko. Grupa Azoty ZAK z przedłużonym certyfikatem Responsible… Foto: Teodor Klepczyński/Polska Izba Przemysłu Chemicznego Certyfikat odebrał prezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Paweł Stańczyk
Grupa Azoty ZAK SA utrzymuje wysoki poziom dbałości o środowisko, czego dowodem jest przedłużenie certyfikatu ramowego systemu zarządzania Responsible Care, związanego z realizacją programu „Odpowiedzialność i Troska”, który wręczono spółce z Kędzierzyna-Koźla podczas konferencji TECHCO Forum.

Tym samym Grupa Azoty ZAK otrzymała potwierdzenie zgodności z wytycznymi Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego oraz zasadami i kryteriami Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Certyfikacja obowiązuje do 2025 roku.

Wręczenie certyfikatów odbyło się podczas konferencji organizowanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego TECHCO Forum w dniach 23-24 listopada 2021 roku w Bronisławowie (woj. łódzkie). Sympozjum łączy trzy kluczowe projekty PIPC w trzech blokach tematycznych – Program Bezpieczna Chemia, Forum Ekologiczne Branży Chemicznej, Projekt Chemia 4.0. Wydarzenie jest płaszczyzną dyskusji, prezentacji case studies i najnowszych rozwiązań produktowych dla całego polskiego przemysłu.

Po uroczystości wręczenia certyfikatów, prezes zarządu Paweł Stańczyk w rozmowie z prezesem zarządu PIPC Tomaszem Zielińskim przedstawił zadania wynikające z programu „Odpowiedzialność i Troska”.

Jednym z podstawowych założeń inicjatywy jest zobowiązanie przedsiębiorstw do ciągłego rozwoju we wszystkich aspektach działalności, w szczególności w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa procesowego i ochrony zdrowia. Grupa Azoty ZAK SA realizuje program „Odpowiedzialność i Troska” od 1994 roku. Od tego czasu diametralnie zmienił się zakres oddziaływania Grupy Azoty ZAK na środowisko, co potwierdzają cykliczne audyty i rozliczenia zadań.

- Zawdzięczamy to głównie budowie nowych instalacji oraz rezygnacji z nieefektywnych środowiskowo technologii. Wszystko to pozwoliło na ograniczenie w Grupie Azoty ZAK SA emisji zanieczyszczeń do powietrza, poziomu poboru wód oraz ilości odprowadzanych ścieków, jak również ograniczeniu ilości składowanych odpadów - wyjaśnia Paweł Stańczyk. - Ciągły rozwój stosowanych technologii jest niezbędny, aby sprostać wymaganiom rynku i klientów. Naszym priorytetem w tym procesie jest szacowanie w planowanych inwestycjach wpływu na środowisko, bezpieczeństwo procesowe i lokalną społeczność.

Wśród pozytywnych zmian, jakie nastąpiły od początku realizacji programu, można szczególnie wyróżnić:

- ograniczenie w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza o ponad 80 proc.;

- ograniczenie poziomu poboru wód o ponad 50 proc.;

- ograniczenie ilości odprowadzanych ścieków o ponad 50 proc.;

- ograniczenie ładunku związków organicznych odprowadzanych do rzeki Odry o ponad 60 proc.;

- ograniczenie ładunku azotu amonowego w odprowadzanych ściekach o ponad 90 proc.;.

- ograniczenie ilości składowanych odpadów o 100 proc.

To ostatnie jest najbardziej spektakularne, gdyż w 2020 roku spółka nie zdeponowała w środowisku żadnych odpadów pochodzących z działalności produkcyjnej!

- Uzyskane wyniki dowodzą, że jesteśmy świadomym przedsiębiorstwem, dla którego troska o środowisko naturalne stała się priorytetem zgodnie z zasadą, że ekologia stanowi nie tylko kosztowny obowiązek, ale jest również szansą na dalszy rozwój - podkreśla Paweł Stańczyk.

- Program Responsible Care, przyjęty w Polsce w 1992 roku pod nazwą „Odpowiedzialność i Troska”, to międzynarodowa inicjatywa przemysłu chemicznego w Polsce nadzorowana przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego - informuje prezes zarządu PIPC Tomasz Zieliński. - Dzięki programowi przedsiębiorstwa z branży chemicznej mogły zintegrować w jeszcze większym niż dotychczas stopniu wspólne działania w kierunku poprawy warunków w obszarze ochrony zdrowia, bezpieczeństwa procesowego oraz ochrony środowiska, jak również poprawić otwartość komunikowania w zakresie działań i osiągnięć w tych obszarach. Grupa Azoty ZAK wpisuje się z powodzeniem we współczesne trendy środowiskowe związane z prowadzeniem działalności w perspektywie ciągłego rozwoju, z zachowaniem zasad poszanowania ochrony środowiska we wszystkich aspektach oddziaływania i uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Potwierdzeniem zaangażowania Grupy Azoty ZAK w dodatkowe działania na rzecz środowiska i lokalnych społeczności jest fakt, że w 2020 roku zakład jako pierwsza firma w Polsce zdobył główną nagrodę w europejskim konkursie RC Awards organizowanym przez Europejską Radę ds. Przemysłu Chemicznego (CEFIC). Nagrodę w kategorii „Community Support” – Społeczność lokalna – przyznano za realizację inicjatyw związanych z ochroną zdrowia publicznego i środowiska.

Źródło: Grupa Azoty ZAK SA

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alina
Alina 27.11.2021, 18:12
Aktem dobrej woli i potwierdzeniem, że to nie ZAK truje benzenem byłoby sfinansowanie przez Zakłady sieci stacji mierzących stężenia zanieczyszczeń powietrza a w tym benzenu. Stacje musiałyby rejestrować również kierunek wiatru.
Może nowy wiceprezes, mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, tego dokona.

Pozostałe