Siłowniki hydrauliczne – jak i gdzie usunąć awarię?

  • 14.05.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Siłowniki hydrauliczne – jak i gdzie usunąć awarię?
Otaczają nas niemal z każdej strony – coraz bardziej wydajne i skomplikowane w konstrukcjach maszyny i urządzenia, które znacznie poprawiają jakość naszego życia. Przeważająca liczba wszystkich maszyn w przemyśle, budownictwie, rolnictwie oraz transporcie wykorzystuje silniki hydrostatyczne, czyli siłowniki hydrauliczne. Niezależnie od tego, czy siłownik jest częścią potężnego gabarytowo urządzenia działającego w fabryce, czy pomaga cicho domykać bramę wjazdową na naszą posesję – podobna jest zasada działania oraz problemy, jakie mogą pojawić się podczas użytkowania urządzenia zaopatrzonego w siłownik.

Budowa i działanie siłowników hydraulicznych

W siłownikach, których zasadniczą częścią jest tłoczysko poruszające się w cylindrycznym korpusie, wykorzystuje się siłę ruchu posuwistego tłoczyska. Używając określeń zaczerpniętych z mechaniki i fizyki, należy opisać pracę siłownika, jako wykorzystanie energii czynnika roboczego do zmiany jej w energię mechaniczną ruchu postępowego, zwanego skokiem. W niektórych typach siłowników zamiast tłoków używa się nurników lub membran. Jeśli siłownik działa jednostronnie, konieczne jest wymuszenie powrotu tłoka do pozycji pierwotnej przy jednoczesnym usunięciu płynu z komory roboczej. Taki powrót niekiedy umożliwia znaczny ciężar tłoczyska lub jego zewnętrzne obciążenie – najczęściej jednak stosuje się sprężynę, która jest ściskana podczas suwu roboczego, a jej powrót do stanu wyjściowego jest równoznaczny z powrotem tłoka. Siłowniki mają różną moc oraz zasięg suwu roboczego – ten ostatni może być zwiększony dzięki zastosowaniu siłowników teleskopowych.

Awaryjność sprzętu z siłownikami hydraulicznymi

Jak każde urządzenie techniczne siłowniki ulegają awariom. Przyczyn awarii nienagłych należy upatrywać w:

- zmęczeniu materiału z racji długiej oraz maksymalnej eksploatacji,

- niewłaściwemu, nieterminowemu serwisowaniu sprzętu,

- konserwacji nieadekwatnej do czasu wykorzystania urządzenia oraz warunków zewnętrznych, takich jak temperatura czy wilgotność powietrza.

Podczas użytkowania w siłowniku panują ekstremalne temperatury, skoki ciśnienia, dostają się do środka układu zanieczyszczenia, a czasem zachodzą nieprzewidziane, nagłe reakcje chemiczne. Te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych części siłownika i zadecydować o jego przydatności do dalszej eksploatacji.

Naprawa siłownika – do kogo zwrócić się w przypadku awarii?

Naprawa siłowników hydraulicznych wymaga dużej wiedzy i doświadczenia oraz posiadania odpowiedniego sprzętu. Tylko najlepsze serwisy gwarantują wysoką jakość tego rodzaju usług. Wśród licznych ofert, na które można natknąć się w reklamach umieszczanych w mediach, warto zwrócić uwagę na propozycję firmy Fluiconnecto z siedzibą w Mysłowicach. Obok centrali mysłowickiej Fluiconnecto ma również oddziały na terenie kilku województw, ale jeśli będzie taka potrzeba - pracownicy firmy dotrą do każdej miejscowości w Polsce.

Doświadczeni i bardzo dobrze wyszkoleni fachowcy z Fluiconnecto usuną każdą awarię, naprawią drobne uszkodzenia, wymienią zużyte, zepsute części na nowe lub pochodzące z regeneracji albo zamontują nowy siłownik – Fluiconnecto zajmuje się, obok napraw i serwisu, również dystrybucją urządzeń hydraulicznych oraz ich części pochodzących od znanych producentów. Łatwa w obsłudze i nawigacji strona internetowa firmy zawiera podstawowe informacje o firmie i jej działalności, a także numery i adresy niezbędne do kontaktu. Serwis Fluiconnecto działający w systemie 24/7 zapewnia kontrahentom możliwość zgłaszania problemów w momencie ich zaistnienia, a następnie umożliwia szybką reakcję prowadzącą do usunięcia awarii sprzętu

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: