Modelarski Memoriał załogi porucznika Arthura E. Lindella

  • 17.10.2019, 10:44
  • Ł
Modelarski Memoriał załogi porucznika Arthura E. Lindella Foto: Koło Modelarskie "Jedenastka"
Memoriał załogi porucznika Arthura E. Lindella z 15 USAAF jest główną nagrodą w konkursie modelarskim organizowanym w Kędzierzynie-Koźlu. Wydarzenie, połączone z wystawą, odbędzie się w Domu Kultury „Lech” w dniach 18-20 października.

Na konkurs i wystawę modeli zapraszają wspólnie Stowarzyszenie „Blechhammer - 1944” oraz Koło Modelarskie „Jedenastka” z Kędzierzyna-Koźla.

Pomysł, aby główną nagrodą w konkursie upamiętnić lotników z załogi porucznika Arthura Lindella, nawiązuje do tradycji konkursów z poprzednich lat i bynajmniej nie jest to przypadek. Koncepcja ta zrodziła się ze współpracy ze Stowarzyszeniem „Blechhammer-1944”. Porucznik Lindell był dowódcą załogi amerykańskiego bombowca B-24 Liberator, należącego do 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, która brała udział w nalotach na zakłady chemiczne zlokalizowane w dzisiejszym Kędzierzynie-Koźlu. 26 grudnia 1944 roku ich samolot brał udział w nalocie na zakłady IG Farben (obecnie Grupa Azoty ZAK SA). Około minuty po zrzuceniu bomb samolot został trafiony ogniem artylerii przeciwlotniczej, przełamał się na pół i runął na ziemię zabijając całą załogę. To właśnie ich heroizm i poświęcenie organizatorzy memoriału pragną upamiętnić poprzez nazwanie głównej nagrody w konkursie na ich cześć.

W piątek od godz. 16 przyjmowane będą modele do konkursu. W sobotę w godz. 10-15. możliwość zwiedzania wystawy oraz Muzeum Bitwy o Benzynę Stowarzyszenia Blechhammer – 1944. Z kolei podsumowanie imprezy i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się w niedzielę o godz. 15.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronie internetowej: Koło Modelarskie "Jedenastka"

Ł

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe