Moje fado - koncert Kingi Rataj

  • 09.03.2019, 15:35 (aktualizacja 09.03.2019, 16:14)
  • Rafał Pulkowski
Moje fado - koncert Kingi Rataj
Już po raz drugi Kinga Rataj z zespołem odwiedziła Kędzierzyn-Koźle. Tym razem ściągnęła jeszcze więcej zainteresowanych, bo w Galerii Sztuk Wszelakich przy Domu Kultury "Chemik" było ponad 100 osób.

W czwartek, 7 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się niezwykły koncert piosenkarki fado - gatunku wywodzącego się z biednych miast portowych Portugalii i charakteryzującego się melancholijnym śpiewem przy akompaniamencie dwóch gitar. Tym razem było nieco inaczej - był także fortepian oraz instrumenty dęte.

 

- Miło wrócić w to samo miejsce i widzieć jeszcze więcej gości. To cieszy i motywuje. Cieszy mnie również fakt, że jest tak wielu fanów muzyki fado - powiedziała Kinga Rataj.

 

Wokalistka jest laureatką kilku festiwali i przeglądów, zafascynowana kulturą Półwyspu Iberyjskiego, co zaowocowało powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco. Program od lat prezentuje na różnych estradach, zdobywając uznanie również w samej Portugalii.

 

- Słowo fado oznacza los/przeznaczenie. Muzyka ta wykonywana jest w różnych państwach,a le zawsze w języku portugalskim. Pieśniarka opanowała ten jeżyk do takiego stopnia, że brana jest za rodowitą Portugalkę - powiedziała Ariadna Miernicka z Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status „wideo tygodnia” na Portal do Fado - jednej z najważniejszych stron internetowych poświęconych stylowi fado w Portugalii.

 

 

 

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe