Reklama
sobota, 6 czerwca 2026 09:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych i referendum

15 października 2023 roku o godz. 21 zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Według wyników sondażowych wygrał Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, ale nie będzie miał samodzielnej większości w Sejmie. Frekwencja wyniosła 72,9 procent. W referendum wzięło udział 40 procent uprawnionych obywateli, a to oznacza, że nie ma ono mocy wiążącej, bo wymagane jest 50 procent.
Sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych i referendum

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się w niedzielę 15 października 2023 roku. Lokale wyborcze czynne były w godz. 7-21. W głosowaniu wybranych zostało 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.

Wyniki wyborów parlamentarnych według pierwszego sondażu, ogłoszonego tuż po zakończeniu ciszy wyborczej o godz. 21.00, przedstawiają się następująco:

KW Prawo i Sprawiedliwość – 36,8 procent

KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni – 31,6 procent

KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni – 13 procent

KW Nowa Lewica – 8,6 procent

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6,2 procent

KW Bezpartyjni Samorządowcy – 2,4 procent

pozostałe komitety – 1,4 procent

Podział na mandaty w Sejmie:

Prawo i Sprawiedliwość - 200

Koalicja Obywatelska - 163

Trzecia Droga - 55

Nowa Lewica - 30

Konfederacja - 12

Jeśli te wyniki potwierdzą się, to PiS nie będzie miał większości bezwzględnej, która wynosi 231 mandatów. Tę uzyska zjednoczona opozycja, bo Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica razem miałyby 248 posłów. Większość konstytucyjna to z kolei 307 mandatów.

Sondażowe wyniki w województwie opolskim:

KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni – 37,2 procent

KW Prawo i Sprawiedliwość – 30 procent

KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni – 12,8 procent

KW Nowa Lewica – 8,6 procent

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 5,6 procent

KW Bezpartyjni Samorządowcy – 1,6 procent

Sondażowe wyniki głosowania w referendum przedstawiają się następująco:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

TAK – 2,5 procent

NIE – 97,5 procent

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

TAK – 4 procent

NIE – 96 procent

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

TAK – 2,2 procent

NIE – 97,8 procent

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

TAK – 1,4 procent

NIE – 98,6 procent

Jak wynika z sondażu, w referendum wzięło udział 40 procent głosujących. Oznacza to, że nie ma ono mocy wiążącej ze względu na nieprzekroczenie progu 50 procent.

Pierwszy sondaż exit poll przeprowadza instytucja badawcza Ipsos w dniu wyborów przed losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Sondaż zlecany jest przez ogólnopolskie stacje telewizyjne. Exit poll daje możliwość poznania prognozowanych wyników wyborczych jeszcze przed ich ogłoszeniem przez Państwową Komisję Wyborczą. Są one jednak obarczone błędem statystycznym sięgającym dwóch punktów procentowych i mogą odbiegać od oficjalnych wyników PKW.

W nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy wyniki sondażu late poll. Są one opracowywane przez ankieterów już po zamknięciu lokali wyborczych, na podstawie oficjalnych danych z losowo wybranych obwodowych komisji wyborczych, po podliczeniu w nich wszystkich głosów. Błąd wynosi w tym przypadku około jednego punktu procentowego.

Oficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi najprawdopodobniej późnym wieczorem 16 października lub następnego dnia przed południem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kpina DM 2026 Treść komentarza: Mam nadzieję że ten syf na parkingach sklepów prywatnych,chodnikach, parkach itd będzie posprzątany przez organizatorów tego wydarzenia. Aleję Jana Pawła pewnie wypicuja a reszta głęboko gdzieś jak co roku, nie potraficie posprzątać wszystkiego w okolicy, to wasza impreza i wasz problem a nie nas lokalnych przedsiębiorców. Data dodania komentarza: 6.06.2026, 00:36 Źródło komentarza: Dni Kędzierzyna-Koźla rozpoczęte. Orkiestra Żeglugi „przegoniła” deszczowe chmury. ZDJĘCIA Autor komentarza: Mateusz Treść komentarza: W chrześcijaństwie joga bywa uznawana za grzech lub zagrożenie duchowe z powodu jej korzeni w religiach Wschodu. Kościół katolicki zwraca uwagę na to, że joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale system filozoficzno-religijny prowadzący do panteizmu i bałwochwalstwa (sprzeczne z I przykazaniem) oraz próbę osiągnięcia zbawienia własną mocą. Data dodania komentarza: 5.06.2026, 23:43 Źródło komentarza: Zbliża się Międzynarodowy Dzień Jogi na Dębowej Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Ćwiczcie, ćwiczcie bo mięso armatnie jest potrzebne.... Data dodania komentarza: 5.06.2026, 22:58 Źródło komentarza: Poligon zamiast szkolnych ławek. Tak ćwiczyli kadeci z Kędzierzyna-Koźla. ZDJĘCIA Autor komentarza: xD Treść komentarza: Właśnie.. zrobicie dobre spotkanko poznawczo-mordobijne to i Batyr może odruchowo przyjedzie z patronatem :D Data dodania komentarza: 5.06.2026, 22:46 Źródło komentarza: 20 lat temu reaktywowali Chemika. Przypominamy, jak wszystko się zaczęło Autor komentarza: Janush Treść komentarza: I zapraszamy zapie*dalać na nasze premie od 6 rano xd Data dodania komentarza: 5.06.2026, 22:44 Źródło komentarza: Grupa Azoty poprawia wyniki. Kędzierzyn z wyraźnym wzrostem rentowności Autor komentarza: Leszek Treść komentarza: Czarną pszczołą czyli zadrzechnię fioletową, obserwujemy już od kilku lat, na terenie ROD Kuźniczka przy ul. Platanowej oraz w Lenartowicach. Data dodania komentarza: 5.06.2026, 22:33 Źródło komentarza: Czarna pszczoła uchwycona na kozielskich ogródkach działkowych. ZDJĘCIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna